Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Różyczka jedną z przyczyn chorób ziarniniakowych skóry

Redaktor: Iwona Konarska |Data: 20.06.2022
 
 
Tagi: różyczka
Różyczka to jedna z objętych obowiązkowymi szczepieniami chorób zakaźnych, która – mimo że w większości łagodna – jest bardzo groźna dla płodów, wywołując zespół różyczki wrodzonej.
Jak pokazują ostatnie doniesienia, wirus może być obecny w zmianach skórnych przez wiele lat.

Ziarniniakowatość skóry to niejednorodna grupa chorób, charakteryzująca się przewlekłą reakcją zapalną wywoływaną przez wiele różnych czynników, takich jak na przykład infekcje, ciała obce, nowotwory złośliwe, metabolity i chemikalia; dlatego jeden z podziałów obejmuje ziarniniaki niezakaźne i zakaźne. Na tych ostatnich, w kontekście wspomnianej różyczki, skupił się wieloośrodkowy zespół amerykańskich badaczy, który wyniki swoich badań przedstawił na łamach prestiżowego „The JAMA Dermatology”.

W serii przypadków z amerykańskich klinik dermatologicznych u 4 dorosłych, immunokompetentnych pacjentów z atypowymi ziarniniakami skóry (uważanych dotąd za idiopatyczne) zbadano obecność wirusa różyczki w chorobowo zmienionej skórze za pomocą barwienia immunofluorescencyjnego, real-time PCR, sekwencjonowania całego genomu z analizami filogenetycznymi i hodowlą komórkową.

W badaniu immunohistochemicznym udokumentowano obecność białka kapsydu wirusa różyczki w ziarniniakach skóry. Obecność RNA wirusa została potwierdzona za pomocą real-time PCR i sekwencjonowaniu całego genomu. Analiza filogenetyczna wykazała, że w 3 przypadkach materiał genetyczny wirusa pochodził ze szczepionki, typ dziki stwierdzono w jednym. Co najistotniejsze, żywe, zdolne do zakażania cząsteczki wirusa uzyskano u 2 uczestników.

Według autorów powyższe odkrycie dostarcza dowodu na etiologię części ziarniniaków uznawanych za idiopatyczne; podkreślili oni, że przyszłe badania skupią się na dokładniejszej ocenie patogenezy oraz powszechności zjawiska, powinny też dostarczyć odpowiedzi na pytanie, czy w przypadku powyżej opisanych zmian dany pacjent jest zakaźny. Zwłaszcza ostatnia kwestia daje do myślenia, gdyż na razie owej zakaźności nie można z całą pewnością wykluczyć.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.