Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Ruksolitynib w leczeniu bielactwa: wyniki badania klinicznego drugiej fazy

Źródło: The Lancet
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 21.07.2020
 
 
Obecnie nie ma skutecznego środka zarejestrowanego do leczenia bielactwa. Na łamach Lancet ukazały się wyniki badania klinicznego drugiej fazy dotyczącego zastosowania ruksolitynibu w formie kremu u pacjentów z bielactwem.
Do badania zakwalifikowano pacjentów z obszarem depigmentacji obejmujących co najmniej pół procent powierzchni skóry twarzy i trzy lub więcej procent powierzchni skóry pozostałych części ciała. Uczestników badania randomowo przydzielono do grup: ruksolitynib w formie kremu w stężeniu 1,5% dwa razy dziennie, 1,5% raz dziennie, 0,5% raz dziennie lub 0,15% raz dziennie lub nośnik stanowiący grupę kontrolną który był podawany dwa razy dziennie. Pierwszorzędowy punktem końcowym był odsetek pacjentów którzy osiągnęli poprawy o 50% lub więcej ocenianą w skali facial Vitiligo Area Scoring Index w 24 tygodniu leczenia.

Łącznie zrandomizowano 157 pacjentów: po około 30 do każdej z grup. Pierwszorzędowy punkt końcowy osiągnęło 45% pacjentów otrzymujących ruksolitynib w stężeniu 1,5% dwa razy dziennie; 50% z tych którzy otrzymywali lek stężeniu 1,5% raz dziennie, a jedynie 3% w grupie kontrolnej. Głównymi działaniami niepożądanymi leczenia był świąd który występował od 3% do 19% w grupach interwencyjnych (przy czym najrzadziej w grupach leczonych najwyższymi stężeniami, a najczęściej w grupie leczonej w stężeniu 0,15%), a 9% w grupie kontrolnej. Ponadto u 10% pacjentów leczonych ruksolitynibem odnotowano trądzik podczas gdy w grupie kontrolnej 3%. Nie odnotowano ciężkiego działania niepożądanego wywołanego przez lek.

Ruksolitynib w formie kremu umożliwia repigmentację zmian bielaczych i jest dobrze tolerowanym w środkiem.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe