Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner kategorii
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Skala PURE-4 najlepszym narzędziem w diagnozowaniu łuszczycowego zapalenia stawów
Źródło: AK/https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jdv.14861
Autor: Alicja Kostecka |Data: 28.11.2018
 
 
Łuszczycowe zapalenie stawów (PsA – Psoriatic Arthritis) występuje nawet u 30% pacjentów z łuszczycą. Powszechnie zaleca się, aby lekarze prowadzący pacjenta z łuszczycą regularnie zadawali pytania dotyczące objawów ze strony układu ruchu.
Na łamach Journal of The European Academy of Dermatology and Venerology, Audureau i wsp. przedstawili prostą skalę PURE-4, której celem jest wykrywanie pacjentów z łuszczycą, których należy skierować do diagnostyki reumatologicznej pod kątem PsA. Skala PURE-4 składa się z czterech pytań dotyczących objawów zapalenia paliczka/dactylitis (Czy kiedykolwiek miał Pan/Pani całkowicie boleśnie opuchnięty palec u dłoni lub u stopy?), bolesności pięty (Czy kiedykolwiek miał Pani/Pani ból pięty, który wystąpił gdy tylko Pan/Pani wstała rano z łóżka?), bolesności obu pośladków (Czy kiedykolwiek miał Pan/Pani jednoczesny ból obu pośladków?) oraz zapalenia stawów obwodowych u osób poniżej 50 r.ż. (Czy kiedykolwiek miał Pan/Pani opuchnięty i bolesny staw którejś z kończyn?).

Diagnostyczną skali oceniono na grupie 137 pacjentów z łuszczycą, z których 21 (15,3%) chorowało na PsA. Potwierdzenie co najmniej jednego z objawów wymienionych w PURE-4 wiązało się z poprawnym wskazaniem pacjenta z współistniejącym PsA z czułością i specyficznością testu równą odpowiednio 85,7% i 83,6% (AUC = 87,6%).

PURE-4 wydaje się być bardzo atrakcyjnym narzędziem klinicznym do wykrywania pacjentów z łuszczycą wymagających diagnostyki reumatologicznej.
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe