SPECJALIZACJE DERMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Środki zmiękczające wodę do kąpieli bez wpływu na wyprysk u dzieci
 
Działy: Aktualności
Stosowanie środków zmiękczających wodę do kąpieli dzieci z wypryskiem nie łagodzi swędzenia skóry.
Badacze z Wielkiej Brytanii obserwowali 482 dzieci w wieku od 1 roku do 11 lat z egzemą przez rok. W trakcie badania u wszystkich dzieci stosowano rutynowe zabiegi higieniczne, a w razie potrzeby mogły sięgać po kremy nawilżające i maści oraz kortykosteroidy do stosowania miejscowego. Połowa z nich korzystała z jednego z trzech popularnych dodatków do kąpieli.

Po czterech miesiącach lub po roku, nie było znaczącej różnicy w nasileniu objawów wyprysku między obiema grupami wynika z badań opublikowanych online 3 maja w BMJ.Wynik badania jest ważny dla rodzin dzieci z wypryskiem, ponieważ upraszcza leczenie, gdyż nie muszą już stosować dodatków zmiękczających wodę do kąpieli, chociaż nadal powinny stosować inne metody leczenia, w tym emolienty.

Emolienty, takie jak nawilżające lub miejscowo stosowane kremy lub maści, pomagają zablokować wilgoć w skórze i zablokować działanie drażniących substancji . Wcześniej istniała pewna sugestia, że zmiękczające dodatki do kąpieli wlewane do wody mogą pozostawić tłusty" filtr "na skórze dziecka, dając podobny efekt. Badanie brytyjskie jednak tego nie potwierdza.

Lekarze na ogół zgadzają się, że dzieci powinny używać kremów nawilżających i maści, a nie powinny myć się mydłem, ponieważ mogą podrażniać skórę, zauważają naukowcy. Ale nie ma zgody co do tego, czy dzieci powinny również używać dodatków do kąpieli.

W obecnym badaniu lekarze przepisali jeden z trzech najczęściej stosowanych dodatków do kąpieli w Wielkiej Brytanii - Oilatum, Balneum lub Aveeno - do grupy wybranej w celu dodania ich do reżimu leczenia. Dzieci mogą również używać innych dodatków do kąpieli, o ile nie zawierają środków przeciwbakteryjnych, które mogą podrażniać skórę.

Okazała się że, 93 procent rodziców dzieci w grupie dodatków do kąpieli twierdziło, że zawsze korzystali z tych produktów lub robili to przez co najmniej połowę czasu. W drugiej grupie 92 procent rodziców powiedziało, że nigdy nie używali dodatków do kąpieli lub robili to mniej niż połowę czasu. Pod koniec badania nie było znaczących różnic między obiema grupami pod względem liczby zaostrzeń egzemy, wpływu egzemy na jakość życia lub rodzaju lub ilości kortykosteroidów stosowanych w ciężkich nawrotach.

Jednym z ograniczeń badania jest to, że nie zostało ono zaprojektowane do testowania skuteczności różnych typów emolientów, zauważają autorzy. Podczas gdy wyniki sugerują, że dodatki do kąpieli nie pomagają w wyprysku, to jednak nie dają świeżego wglądu w skuteczność kremów i maści, aby zapobiegać nawrotom wyprysków lub stosowania emolientów jako zamienników mydła.
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe