Specjalizacje, Kategorie, Działy

Tretynoina z potencjałem w leczeniu łysienia androgenowego

Udostępnij:

Łysienie androgenowe, mimo że nie stanowi zagrożenia życia, to w części przypadków upośledza jego jakość. Niestety, nie istnieje tania, bardzo skuteczna i jednocześnie bezpieczna metoda leczenia, co jednak wkrótce może się zmienić, o czym przekonuje publikacja z „Journal of The European Academy of Dermatology and Venereology”.

Łysienie androgenowe jest widocznym skutkiem miniaturyzacji mieszków włosowych spowodowanej różnymi czynnikami wpływającymi na fizjologiczny cykl wzrostu mieszków włosowych. Obecne metody leczenia obejmują terapie miejscowe, doustne i chirurgiczne, które nie zawsze dają optymalny efekt i czasami powodują działania niepożądane, które niejednokrotnie prowadzą do przerwania leczenia. Najlepszą metodą do opracowywania coraz skuteczniejszych terapii jest zgłębianie patogenezy docelowego schorzenia. Ta idea przyświeca z pewnością wieloośrodkowemu zespołowi naukowców z Chin.  

Badacze pobrali próbki mieszków włosowych ze skóry głowy okolicy potylicznej i czołowej u osób dotkniętych łysieniem androgenowym; próbki pochodziły od 32 mężczyzn w wieku od 35 do 42 lat i żaden z badanych nie stosował wcześniej finasterydu ani minoksydylu. Do kolejnych analiz uzyskano skórę myszy zawierającej mieszki włosowe w fazie telogenu, anagenu i katagenu.  Następnie komórki macierzyste mieszków inkubowano z lub bez kwasu retinowego, aby przetestować wpływ substancji na proces wzrastania włosów. Na końcu przeprowadzono wstępne badanie kliniczne w celu sprawdzenia skuteczności leczenia kwasem retinowym u pacjentów z łysieniem androgenowym.  

Dostrzeżono, że regeneracja komórek mieszków włosów była opóźniona w próbkach z niedoborem kwasu retinowego, ale miały one tendencję do regeneracji po jego uzupełnieniu. Ponadto dołączenie retinolu do mieszków w fazie telogenu ułatwiło wejście w fazę anagenu i przyspieszyło wzrost włosów. Na podstawie uzyskanych w laboratorium wyników stwierdzono, że retinol promuje stymulację komórek macierzystych poprzez sygnalizację Wnt/β-kateninę i przyspieszanie przejścia ze stanu uśpionego do stanu aktywowanego. Co więcej, badanie kliniczne, w którym użyto 0,025 proc. kremu z tretynoiną do stosowania miejscowego, sugeruje, że te substancja czynna ma oczywiste zalety we wczesnej fazie łysienia androgenowego poprzez reaktywację komórek macierzystych mieszków włosowych.

 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.