Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123rf

W jakich przewlekłych chorobach skóry występują najwyższe wskaźniki przepisywania opioidów?

Źródło: Medscape
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 23.06.2021
 
 
Według badania, w którym wykorzystano dane z krajowej opieki ambulatoryjnej, aby ocenić stosowanie leków przeciwbólowych zalecanych w trakcie porad dermatologicznych, opioidy były przepisywane najczęściej w leczeniu bielactwa, naczyniaka krwionośnego, pęcherzycy, atopowego zapalenia skóry i łuszczycy.
Dotychczas wskaźniki przepisywania opioidów wśród dermatologów były niskie. Jeśli dermatolodzy opioidy zapisują teraz częściej powinni być świadomi czynników ryzyka długotrwałego ich stosowania i rozważyć zastosowanie innych metod, jeśli to możliwe – stwierdzono na dorocznym spotkaniu towarzystwa dermatologicznego. Przeprowadzono badanie przekrojowe, wykorzystując dane z National Ambulatory Medical Care Survey (NAMCS) w latach 2009-2016, podczas 288 462 610 wizyt dermatologicznych. Naukowcy wykorzystali Międzynarodową Klasyfikację Chorób, ICD-9 i ICD-10 do identyfikacji chorób dermatologicznych.

Zidentyfikowali i pogrupowali doustne leki przeciwbólowe w następujących kategoriach: opiatowe leki przeciwbólowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne. Do oceny przepisywania leków przeciwbólowych każdego roku zastosowano analizę regresji liniowej, a naukowcy wykorzystali analizę regresji logistycznej, aby zbadać, w jaki sposób przepisywanie opiatów jest powiązane z kliniczną charakterystyką pacjentów. Analiza została dostosowana do wieku, płci, rasy, pochodzenia etnicznego i regionu.

Ogólnie rzecz biorąc, większość wizyt dermatologicznych dotyczyła pacjentów w wieku powyżej 65 lat (36,2%) oraz w wieku 45-64 lata (32,1%). Ponad połowa wizyt u dermatologa dotyczyła kobiet (56,4%), a większość (92,2%) wizyt dotyczyła pacjentów rasy białej (5,1% dotyczyło pacjentów rasy czarnej. Opioidy były przepisywane w 1,3% z wszystkich wizyt, ponadto 4,7% wizyt obejmowało receptę na NLPZ, 0,7% receptę na paracetamol, a 0,6% receptę na gabapentynę. Najczęstsze schorzenia skóry, na które przepisano opioidy, to bielactwo (10,3%), naczyniak krwionośny (3,8%), pęcherzyca (3,6%), atopowe zapalenie skóry (3,4%) i łuszczyca (2,5%).

Chociaż pacjenci w wieku powyżej 65 lat stanowili 36,2% tych odwiedzających dermatologów to 58,5% przepisanych przez dermatologów opioidów dotyczyło pacjentów w tej grupie wiekowej. Może to wynikać z wyższego odsetka starszych pacjentów wymagających operacji raka skóry, podczas których w dermatologii przepisuje się wiele opioidów.

Oceniając czynniki ryzyka długotrwałego zażywania opiatów stwierdzono, że opioidy były również przepisywane w 13,2% wizyt, podczas których przepisano benzodiazepinę, w 8,4 % wizyt, podczas których pacjent, jak stwierdzono, miał zaburzenia uzależnienia, w 5,2% wizyt pacjentów z depresją oraz 2,4% wizyt pacjentów palących tytoń.

Bielactwo, naczyniak krwionośny, pęcherzyca , AD i łuszczyca były rozpoznaniami z najwyższym wskaźnikiem przepisywania opioidów. Porównano te wyniki z niedawnym badaniem wzorców przepisywania opioidów w populacji dermatologów Medicare, które wykazało, że 93,9% z 1% najczęściej przepisywanych opioidów zastosowali dermatolodzy pracujący w gabinecie chirurgicznym.

Zalecenia dotyczące przepisywania opioidów powinny zostać opracowane dla dermatologii ogólnej, podobnie jak w przypadku chirurgii Mohsa i chirurgii dermatologicznej. Dermatologom przepisującym obecnie opioidy zaleca się monitorowanie wzorców przepisywania i rozważenie interwencji nieopioidowych, takich jak paracetamol i ibuprofen, które, jak stwierdzono, skutecznie kontrolują ból pooperacyjny przy mniejszej liczbie powikłań.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe