Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wpływ wysiłku fizycznego na leczenie owrzodzenia żylnego kończyn

Źródło: AK/JAMA Dermatology
Autor: |Data: 04.01.2019
 
 
Kategorie: Inne
Działy: Doniesienia naukowe Aktualności
Owrzodzenia żylne kończyn dolnych (VLU – Venous Leg Ulcers) rozwijają się u ok.1% populacji. Podstawą leczenia VLU jest kompresoterapia. Ponadto, zaleca się aby pacjenci z VLU uprawiali regularny wysiłek fizyczny w celu poprawy funkcjonowania pompy mięśniowej.
Na łamach JAMA Dermatology ukazał się przegląd połączony z meta-analizą podsumowujący obecną wiedzę dotyczącą wpływu wysiłku fizycznego na gojenie VLU.

Do analizy włączono pięć randomizowanych badań klinicznych obejmującą włącznie 190 pacjentów z VLU. W badaniach porównywano efekt wysiłku fizycznego połączonego kompresoterapią na gojenie się ran w porównaniu z samą kompresoterapią. Zastosowanie dodatkowego wysiłku fizycznego u pacjentów z VLU wiązało się z wygojeniem się VLU po 12 tygodniach u większej liczby pacjentów w porównaniu z grupą kontrolną (dodatkowe 14 przypadków wygojenia owrzodzenia na 100 pacjentów; 95% CI: 1-27 przypadków na 100; p=0.04). Największe korzyści z wysiłku fizycznego zaobserwowano u pacjentów u których zastosowano połączenie kompresoterapii z wysiłkiem oporowym oraz wysiłkiem aerobowym (dodatkowe 27 przypadków wygojenia owrzodzenia na 100 pacjentów; 95% CI: 9-45 przypadków na 100; p=0.04).

Wyniki analizy potwierdzają efektywność stosowania wysiłku fizycznego w gojeniu się VLU.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe