Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zmienność masy ciała a ryzyko łuszczycy

Źródło: JEADV
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 16.06.2020
 
 
Dynamiczny przyrost masy ciała może być związany ze zwiększonym ryzykiem łuszczycy. Pacjenci z nadwagą i otyłością mają zwiększone ryzyko łuszczycy, ale okazuje się że wpływ na ryzyko ma również dynamika przyrostu masy ciała.
Dynamiczny wzrost masy ciała nasila procesy zapalne w tym procesy autoagresji. Koreańscy badacze przeanalizowali jaki jest związek pomiędzy dynamiką przyrostu masy ciała, a ryzykiem łuszczycy. W tym celu przeanalizowali dane pochodzące z systemu ubezpieczeń publicznej służby zdrowia obejmujące ponad 8 milionów ludzi z lat 2010-2017. Badacze przeanalizowali rekordy które dotyczyły pacjentów bez rozpoznanej wcześniej łuszczycy i którzy w okresie 2010-2015 co najmniej trzy razy odwiedzili lekarza i byli ważeni.

W sumie 2,33% pacjentów rozwinęło łuszczycę w analizowanym okresie. BMI w momencie pierwszego ważenia było związane z ryzykiem łuszczycy w przyszłości (osoby z otyłością vs. osoby z prawidłowym BMI: HR=1,12; 95% CI: 1,09-1,15). Badacze porównali kwartyle pacjentów z najmniejszą zmiennością masy ciała oraz tych z największą: osoby z większą zmiennością masy ciała miały zwiększone ryzyko rozwoju łuszczycy o około 6% w porównaniu do osób z najmniejszą zmiennością masy ciała (HR=1,06; 95% CI: 1,05-1,07).

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), HR – Hazard Ratio (pl. hazard)
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe