Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Związek COVID-19 i HHV8 – opis przypadku

Źródło: JEADV
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 26.01.2021
 
 
Pomimo licznych publikacji na temat patologii zmian skórnych związanych z COVID-19 tylko nieliczni badają pacjentów z SARS-CoV-2 i innymi koinfekcjami wirusowymi wykazującymi objawy skórne.
Na łamach JEADV opisano przypadek kobiety z wcześniejszą historią mięsaka Kaposiego bez aktywnych zmian skórnych, niedawno hospitalizowanej z powodu COVID-19. Nowo pojawiające się i wyraźne objawy skórne u pacjentki składały się z niebieskawo-czerwonych grudek plamkowych. Przeprowadzono analizę immunohistochemiczną, aby dokładniej zbadać obraz histologiczny. Wyniki potwierdziły podejrzenie mięsaka Kaposiego w fazie blaszki. Chociaż diagnoza była satysfakcjonująca, nie zignorowano współistniejącej infekcji COVID-19, która wydawała się korelować z rozwojem wysypki skórnej, dlatego zdecydowano się przeprowadzić analizę za pomocą transmisyjnego mikroskopu elektronowego (TEM), która potwierdziła dwie różne rodziny wirusów: HHV8 i SARS-CoV-2
Biorąc pod uwagę dobrze znany wpływ wirusa HIV na mięsaka Kaposiego, autorzy zastanawiają się, czy może istnieć jakikolwiek podobny związek między wirusem SARS-CoV-2 a HHV8. Znalezienie obu wirusów COVID19 i HHV8 w próbce pacjenta obserwowanej w ramach TEM doprowadziło do spekulacji na temat mechanizmów współzakażenia tymi patogenami.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe