Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
USK w Opolu

Związek między paleniem papierosów a występowaniem przewlekłej pokrzywki

Źródło: USK w Opolu
Autor: Monika Stelmach |Data: 03.11.2021
 
 
– Nie potwierdza się ochronny wpływ palenia papierosów u pacjentów z pokrzywką przewlekłą – wynika z badań studentów piątego roku kierunku lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego. Ich analizy przedstawiono na konferencjach w Portugalii i Belgii.
Praca badawcza „The relationship between cigarette smoking and chronic spontaneous urticaria” – autorstwa Weroniki Chodak, Magdaleny Czyczerskiej, Karoliny Garbino, Oktawii Gleby i Bartosza Śnietki – została zakwalifikowana oraz wygłoszona przez Weronikę Chodak podczas konferencji YES Meeting w Porto, w sesji Immunology & Physiology oraz na Antwerp Medical Students’ Congress, gdzie zaprezentowały ją Weronika Chodak i Oktawia Gleba.

– Praca dotyczy związku między potencjalnym immunomodulacyjnym wpływem palenia papierosów na częstość występowania przewlekłej pokrzywki spontanicznej. Powstała w ramach działalności Studenckiego Koła Naukowego „Alergos” przy Klinice Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Opolskiego – informuje lek. Łukasz Moos, opiekun SKN.

– Nasze opracowanie nie potwierdziło ochronnego wpływu palenia papierosów u pacjentów z pokrzywką przewlekłą, palenie nie okazało się u badanych pacjentów czynnikiem łagodzącym chorobę – wyjaśnia specjalista.

I dodaje, że obecnie kolejny zespół studentów z tego koła naukowego analizuje zależność między paleniem papierosów a występowaniem alergii na jad owadów błonkoskrzydłych.

Praca została przygotowana przez studencki zespół pod opieką merytoryczną lekarzy pracujących w Uniwersytecie Opolskim i w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Kierownikiem kliniki, który razem z lek. Moosem wspiera studentów merytorycznie w przygotowaniu prac badawczych, jest dr hab. n. med. Zenon Brzoza, prof. UO, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych UO.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.