Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Aktywność fizyczna przynosi różne efekty w zależności od pory dnia

Udostępnij:
Według najnowszego badania zespołu z Skidmore College (Saratoga Springs, USA) w decyzji o ćwiczeniach i oczekiwanych efektach pora dnia ma znaczenie.
Wyniki 12-tygodniowego programu ćwiczeń były różne dla treningów porannych i wieczornych.

Kobiety, które ćwiczyły rano, straciły więcej tkanki tłuszczowej, natomiast te, które trenowały wieczorem, zyskały więcej siły. Jeśli chodzi o mężczyzn, poprawa wydajności była podobna, niezależnie od tego, kiedy ćwiczyli. Jednak ci, którzy robili to wieczorem, odnotowali między innymi znaczny spadek ciśnienia krwi.

Badanie jest częścią wielu analiz pokazujących, że w różnych porach dnia różne populacje osiągają inne wyniki. Dodatkowo pora dnia wyznaczona na ćwiczenia ma wpływ nie tylko na wzmocnienie mięśni i schudnięcie, lecz także na poprawę nastroju, jakość snu i wreszcie na układ krążenia.

Pierwotnym celem badania Skidmore było przetestowanie programu fitness z grupą zdrowych, sprawnych i bardzo aktywnych dorosłych w średnim wieku.

Trzymiesięczny program obejmował cztery treningi tygodniowo, każdy z innym priorytetem: siły, wytrzymałości, utrzymania stałego tempa, interwałów o wysokiej intensywności i elastyczności (tradycyjny stretching połączony z ćwiczeniami jogi i pilates). Ponieważ grupa była liczna – 27 kobiet i 20 mężczyzn – podzielono ją na poranne i wieczorne grupy treningowe.

Dopiero gdy naukowcy przyjrzeli się wynikom, zauważyli różnice między ćwiczeniami porannymi i wieczornymi. Wszyscy uczestnicy schudli i wzmocnili mięśnie, ale ci, którzy ćwiczyli rano, odnotowali większą redukcję tkanki tłuszczowej niż ci z grupy wieczornej. Z kolei kobiety z grupy wieczornej bardziej wzmocniły górne partie ciała.

Mężczyźni w grupie wieczornej odnotowali znacznie większą poprawę ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i większy procent tłuszczu, który spalili.

Niektóre z tych ustaleń są zgodne z wcześniejszymi badaniami. Na przykład badanie opublikowane w 2021 r. wykazało, że zdolność do dużego wysiłku ma związek z temperaturą ciała, która jest wtedy podwyższona. Z kolei rano lepiej realizowane są ćwiczenia poprawiające koordynację ruchów.
 
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.