Specjalizacje, Kategorie, Działy
Patronat naukowy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
http://www.freepik.com, Designed by Freestockcenter

Cukrzyca plus bezdech senny – to grozi ślepotą

Źródło: Obstructive Sleep Apnoea And Retinopathy in Patients With Type 2 Diabetes: A Longitudinal Study’. American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine/Univeristy of Birmingham/AW
Autor: Alicja Wesołowska |Data: 06.07.2017
 
 
Z badań angielskich naukowców wynika, że pacjenci cierpiący równocześnie na cukrzycę typu 2 i obturbacyjny bezdech senny są narażeni na pogorszenie wzroku, które może doprowadzić do ślepoty.
Obturbacyjny bezdech senny (OBS) polega na tym, że podczas snu obniża się napięcie mięśni budujących ściany gardła, przez co światło gardła zwęża się i zamyka, a do płuc śpiącego nie dochodzi powietrze. To powszechne schorzenie wśród osób cierpiących na cukrzycę typu 2. Z kolei retinopatia cukrzycowa, czyli uszkodzenie naczyń krwionośnych siatkówki oka pojawiające się w przebiegu cukrzycy, jest najpopularniejszym schorzeniem oka u diabetyków.

Wcześniejsze badania wykazywały związek pomiędzy OBS i retinopatią cukrzycową. Jednak dopiero zespół naukowców z Universytetu w Birmingham pokusił się o ocenienie wpływu OBS na rozwój retinopatii cukrzycowej u pacjentów z cukrzycą typu 2.

Badanie, którego wyniki opublikowano w American Journal of Respiratory and Critical Care Magasine, prowadzone było w dwóch klinikach zajmujących się leczeniem cukrzycy i obejmowało 230 pacjentów z cukrzycą typu 2. Wykluczono z niego osoby, które już wcześniej miały zdiagnozowany OBS lub jakiekolwiek inne zaburzenia oddychania.

Następnie przebadano uczestników, by stwierdzić, czy cierpią na retinopatię cukrzycową i na bezdech senny. Okazało się, że częstość występowania retinopatii była znacznie wyższa u pacjentów z bezdechem (42,9 procent) niż u pacjentów bez problemów oddechowych (24,1 proc.).

Badanie podłużne (stan uczestników badano po średnio 42 miesiącach) wykazało, ze pacjenci z OBS (18,4 proc.) mają większe prawdopodobieństwo rozwoju umiarkowanej lub poważnej retinopatii cukrzycowej w porównaniu do pacjentów bez stwierdzonego OBS (6,1 proc.).

Wykazano również, że pacjenci poddani terapii z użyciem maszyny połączonej z maską tlenową, która zapobiegała blokowaniu dróg oddechowych podczas snu, są mniej narażeni na ryzyko wystąpienia retinopatii cukrzycowej niż pacjenci, którzy takiej terapii nie przeszli.

- Można z tego wnioskować, że obturbacyjny bezdech senny jest niezależnym predyktorem wystąpienia umiarkowanej lub poważnej retinopatii cukrzycowej u pacjentów z cukrzycą typu 2 – ocenia dr Abn Tahrani, jeden z autorów badania.
 
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.