Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Działanie terapeutyczne metforminy u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: Paweł Wernicki/PAP
Stosowanie podawanej w leczeniu cukrzycy metforminy wydaje się mieć związek z niższym ryzykiem wymiany stawu u diabetyków – informuje „Canadian Medical Association Journal”.
Choroba zwyrodnieniowa stawów to często występujące przewlekłe schorzenie. Zwykle powoduje ból stawów, a ich uszkodzenia mogą być na tyle poważne, że potrzebna jest wymiana stawu kolanowego i biodrowego.

Według szacunków ekspertów w samych USA liczba operacji całkowitej wymiany stawu kolanowego (TKR) i całkowitej wymiany stawu biodrowego (THR) do 2030 r. osiągnie 572 000 rocznie. Jak dotąd nie są znane żadne leki zapobiegające chorobie zwyrodnieniowej stawów czy też odwracające powstałe zmiany.

Zespół naukowców z Chin, Tajwanu i Australii miał na celu ustalenie, czy stosowanie metforminy wiązało się z niższym ryzykiem TKR lub THR, ponieważ dotychczasowe dowody były rzadkie i niejednoznaczne. Przeanalizowali dane 69 706 osób z Tajwanu, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 2 w latach 2000–2012, i porównali ryzyko TKR i/lub THR między osobami przyjmującymi metforminę a tymi, które jej nie przyjmowały.

Średni wiek uczestników wynosił 63 lata, a połowę stanowiły kobiety. Około 90 proc. wszystkich protez było wszczepianych w związku z chorobą zwyrodnieniową stawów.

– Odkryliśmy, że stosowanie metforminy u pacjentów z cukrzycą typu 2 wiązało się ze znacznie zmniejszonym ryzykiem wymiany stawu, co sugeruje potencjalne działanie terapeutyczne metforminy u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów – pisze jeden ze współautorów, prof. Changhai Ding z Centrum Badań Klinicznych Szpitala Zhujiang, Southern Medical University w Guangzhou (Chiny).

Autorzy badania i publikacji wzywają do przeprowadzenia randomizowanych badań kontrolowanych w celu ustalenia, czy stosowanie metforminy jest skuteczne u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Tytuł pochodzi od redakcji
 
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.