Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Empagliflozyna znalazła zastosowanie w leczeniu cukrzycy typu 1

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: https://diabetesjournals.org/care/article-abstract/doi/10.2337/dc22-0490/147853/Low-Dose-Empagliflozin-as-Adjunct-to-Hybrid-Closed?redirectedFrom=fulltext
W ostatnich latach uczyniono ogromny postęp w leczeniu cukrzycy, w tym typu 1. Nowoczesne pompy, leki, lepsze zrozumienie choroby to najważniejsze elementy naukowej ofensywy, która trwa w najlepsze. Przekonuje o tym ważne doniesienie z prestiżowego Diabetes Care.
Choć pompy insulinowe zrewolucjonizowały leczenie cukrzycy typu 1 to nie w każdym przypadku udaje się osiągnąć optymalną kontrolę glikemii. Stąd kanadyjscy badacze z McGill University postanowili ocenić, czy niskie dawki empagliflozyny jako dodatku do hybrydowej zamkniętej pompy insulinowej poprawią glikemię u chorych, którzy nie są w stanie osiągnąć kontroli choroby za pomocą samego systemu.

24 dorosłych pacjentów z suboptymalnie kontrolowaną cukrzycą typu I1 (HbA1c w zakresie 7,0–10,5 proc.), którzy nie byli w stanie osiągnąć docelowego czasu w zakresie (3,9–10,0 mmol/l) powyżej 70 proc. po 14 dniach stosowania hybrydowej zamkniętej pompy insulinowej, przydzielono losowo do otrzymywania placebo, empagliflozyny w dawce 2,5 mg lub 5 mg. Interwencja trwała 14 dni, przy czym powtórzono ją trzykrotnie, za każdym razem ponownie losowo przydzielając pacjentów do grup.

Badacze wykazali, że czas w zakresie wynosił 59±9 proc. dla placebo i aż 71,6±9,7 proc. oraz 70,2±8 proc. dla odpowiednio 2,5 i 5 mg empagliflozyny. Powyższe zależności osiągnęły istotność statystyczną. W żadnej z grup nie wystąpił poważne działania niepożądane ani przypadki cukrzycowej kwasicy ketonowej lub ciężkiej hipoglikemii.

Empagliflozyna w dawce 2,5 i 5 mg wydłużyła czas trwania w zakresie aż o 11–13 punktów procentowych w porównaniu z placebo u tych, którzy w przeciwnym razie nie byliby w stanie osiągnąć docelowych wartości glikemii. Ograniczeniem badania jest z pewnością liczebność populacji, stąd - według autorów - konieczne są dalsze badania na większych populacjach i obejmujące dłuższy czas interwencji.

Opracowanie lek. Damian Matusiak
 
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.