Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Popularne leki mogą zaburzać pracę mikrobiomu jelitowego

Udostępnij:
Międzynarodowy zespół naukowy, pracujący pod kierownictwem prof. Olufa Pedersena z University of Copenhagen, zbadał wpływ podstawowych 20 leków receptowych oraz OTC używanych w terapii najczęściej spotykanych w Europie schorzeń – m.in. metabolicznych, układu krążenia, nadciśnienia, zaburzeń pracy serca, otyłości i cukrzycy – na mikrobiom jelitowy.
Według badań z ostatniej dekady mikrobiom jelitowy jest promotorem właściwego działania układu immunologicznego, odgrywa również dużą rolę w prawidłowej pracy układu nerwowego i pokarmowego.

W latach 2012–2020 przebadano 2173 pacjentów z Danii, Niemiec i Francji, sprawdzając przy tym historię ich schorzeń. Jak stwierdzono, diuretyki oraz beta-blokery powszechnie używane przy nadciśnieniu przyczyniają się do rozwoju niezbędnych do prawidłowego działania układu immunologicznego i pokarmowego bakterii rodziny Roseburia. Bakterie te biorą udział w trawieniu włókna pokarmowego pochodzącego z roślin, przekształcając go w kwas masłowy, wygaszający stany zapalne i regulujący epigenom, który jest pełnym zestawem chemicznych modyfikacji DNA oraz białek histonów, reguluje strukturę chromatyny oraz funkcje genomu.

Co ciekawe, przyjmujący statyny w przypadku wysokiego poziomu chelesterolu LDL promują także rozwój istotnych dla zdrowia bakterii mikrobiomu, zaś kombinacja statyn i magnylu, czyli syntetycznego odpowiednika ludzkiego peptydu gonadotropiny HCG, powoduje zmniejszenie poziomu trójglicerydów we krwi.

Odwrotnie działają popularne inhibitory pompy protonowej, często stosowane przy nadkwasocie i chorobie wrzodowej, zmniejszając populację istotnych bakterii w mikrobiomie jelitowym i pozwalając, poprzez zmianę środowiska, na przedostawanie się patogennych bakterii z jamy ustnej do jelit. W przypadku środowiska kwaśnego likwidowane są one już w żołądku. Jest to bardzo istotne, ponieważ patogeny z jamy ustnej są prawdopodobnie promotorami niektórych typów nowotworu jelita grubego.

Co istotne, w podobny sposób działają popularne leki zażywane w przypadku cukrzycy i powiązanych z nią chorób krążenia oraz stosowane przy tej chorobie leki, które mają ułatwić pacjentom zrzucenie wagi. Stałe ich przyjmowanie powoduje, że mikrobiom jelitowy staje się mało zróżnicowany, przez co także mniej efektywny jako promotor sprawnie działającego systemu immunologicznego i układu pokarmowego.

Opracowanie: Marek Meissner
 
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.