Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Problemy związane z leczeniem infekcji i owrzodzeń stopy cukrzycowej

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: Navarro-Jiménez G, Fuentes-Santos C, Moreno-Núñez L, Alfayate-García J, Campelo-Gutierrez C, Sira Sanz-Márquez 6 , Pérez-Fernández E, Velasco-Arribas M, Hervás-Gómez R et all. Experience in the use of dalbavancin in diabetic foot infection. Enferm Infecc Microbiol Clin (Engl Ed). 2022 Apr 27;S2529-993X(22)00040-5. doi: 10.1016/j.eimce.2022.03.001
Zespół naukowców i klinicystów z Hospital Universitario Fundación Alcorcón w Madrycie zbadał problemy związane z leczeniem infekcji i owrzodzeń stopy cukrzycowej przy użyciu dalbawancyny.
Jest to półsyntetyczny antybiotyk glikopeptydowy nowego typu, wprowadzony w 2014 roku na rynek USA i niewiele później na rynek europejski. Wskazania do stosowania obejmują leczenie ostrych bakteryjnych zakażeń skóry i tkanek miękkich. Działanie leku prowadzi do uszkodzenia ścian bakterii Gram-dodatnich i zablokowania procesu translacji.

Badanie objęło pacjentów z infekcjami stopy cukrzycowej leczonych dalbawancyną w Hospital Universitario Fundación Alcorcón w okresie od września 2016 do grudnia 2019 roku. Szacowano, że wyleczenie następowało w okresie do 90 dni po zakończeniu terapii. Przy badaniu wzięto pod uwagę m.in. choroby współistniejące i parametry demograficzne.

Zbadano dane pochodzące od 23 pacjentów z infekcją stopy cukrzycowej (osteomyelitis – zapalenie kości i szpiku), u których prowadzono leczenie dalbawancyną. Zdecydowana większość – 19 osób – to mężczyźni.

Średnia wieku wynosiła 65 lat. Najczęściej izolowanymi mikroorganizmami we wskazaniu do leczenia dalbawancyną były Staphylococcus aureus (11) i Corynebacterium striatum (7). Dalbawancynę zastosowano jako terapię drugiego wyboru w 22 przypadkach, w 11 z powodu toksyczności innych antybiotyków. Mediana czasu trwania leczenia wynosiła 5 (4–7) tygodni; najczęstsza dawka dalbawancyny (8 pacjentów) wynosiła 1000 mg, a następnie 500 mg raz w tygodniu przez 5 tygodni. U 3 pacjentów wystąpiły niewielkie działania niepożądane (nudności i dolegliwości żołądkowo-jelitowe) niezaburzające toku terapii. Po 90 dniach od zakończenia leczenia dalbawancyną 87 proc. (20) pacjentów zostało wyleczonych.

Jak stwierdzili badacze, pacjenci z infekcją stopy cukrzycowej leczeni dalbawancyną mają wysoki odsetek wyleczeń. Antybiotyk może stać się częścią terapii infekcji stopy cukrzycowej jako dodatek do innych leków, jako alternatywa jest bezpieczny i dobrze tolerowany.

Opracowanie: Marek Meissner
 
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.