Specjalizacje, Kategorie, Działy
Patronat naukowy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Udało się wyhodować komórki produkujące testosteron

Źródło: PAP
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 30.11.2021
 
 
Japońscy badacze wyhodowali w laboratorium produkujące testosteron komórki Leydiga. Ich zdaniem pozwoli to z czasem na leczenie zaburzeń hormonalnych u starszych mężczyzn.
Naukowcy z Kobe University na łamach pisma „Endocrinology” opisali eksperyment, w którym zdołali wyhodować w laboratorium komórki Leydiga. Są to obecne w jądrach komórki produkujące testosteron.

Jak przypominają badacze, nie tylko kobiety doświadczają z wiekiem zaburzeń hormonalnych. Także u wielu mężczyzn w późniejszych latach życia spada poziom hormonu płciowego – testosteronu – co wiąże się m.in. z zaburzeniami funkcji seksualnych, depresją i ogólnym spadkiem jakości życia. Obecnie w takich przypadkach pacjentom podaje się hormon, co jednak wymaga częstych wizyt w klinice, a organizm i tak nie jest w stanie sam odpowiednio regulować stężenia testosteronu.

Hodowane komórki Leydiga mogłyby stanowić rozwiązanie, jednak jak dotąd nie udało się namnażanie ich w laboratoryjnych warunkach. Autorzy nowej publikacji zdołali je uzyskać, włączając w indukowanych pluripotencjalnych komórkach macierzystych (iPS) gen NR5A1, który jest ważny dla rozwoju nadnerczy i jąder. Uzyskane w ten sposób komórki produkowały testosteron. Testy na komórkach, które z kolei reagują na ten hormon, pokazały, że działał odpowiednio – komórki prawidłowo się dzieliły.

Zdaniem autorów badania, może ono doprowadzić do powstania terapii, w których hodowane w laboratorium komórki będą wszczepiane pacjentom. Dodatkowo będzie można je w szerokim zakresie wykorzystać w celach badawczych.

Tytuł pochodzi od redakcji
 
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.