Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Zamknięte pętle

Źródło: Polskie Towarzystwo Diabetologiczne
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 02.09.2022
 
 
Wyniki badań grupy naukowców z UJ CM opublikowano w „Diabetes Care”.
15 sierpnia opublikowano wyniki przeprowadzonego przez zespół kierowany przez prof. Tomasza Klupę randomizowanego badania klinicznego, dotyczącego efektywnego i bezpiecznego przestawienia pacjentów z cukrzycą typu 1, którzy nie korzystali wcześniej z zaawansowanych technologii diabetologicznych, bezpośrednio na leczenie oparte na hybrydowej pompie insulinowej pętli zamkniętej najnowszej generacji (Medtronic 780G).

Wyniki opublikowano w „Diabetes Care”, który jest najbardziej wpływowym pismem poruszającym tematy klinicznych aspektów opieki nad pacjentami z cukrzycą, w szczególności innowacyjnych terapii.

W pracy przygotowanej przez zespół pod kierownictwem prof. Klupy, szefa Pracowni Zaawansowanych Technologii Diabetologicznych w Katedrze i Klinice Chorób Metabolicznych UJ CM, wykazano, że hybrydowe pompy insulinowe pętli zamkniętej to skuteczne i bezpieczne rozwiązanie również dla pacjentów z cukrzycą typu 1, którzy nie mieli wcześniej doświadczeń z nowymi technologiami diabetologicznymi.

Wyniki kliniczne były znacząco lepsze od tych, jakie uzyskiwano w innych wiodących ośrodkach klinicznych korzystających z podobnych urządzeń.

Wskazano przy tym na kluczowe elementy umożliwiające uzyskanie tak dobrych wyników, np. edukację pacjenta i sposób optymalnego ustawienia systemu.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie był drugim ośrodkiem na świecie, który miał możliwość testowania tego typu urządzeń w wersji produkcyjnej. Obecnie jest jednym z pięciu światowych centrów edukujących lekarzy, jak wprowadzać terapię wykorzystującą autonomiczną osobistą pompę insulinową w leczeniu pacjentów z cukrzycą typu 1.

Publikacja „Transitioning of People With T1D From Multiple Daily Injections and Self-Monitoring of Blood Glucose directly to MiniMed 780G Advanced Hybrid Closed Loop System: A Two-Center, Randomized, Controlled Study” jest dostępna pod linkiem:

PUBLIKACJA
 
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.