Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

14 sesji o schorzeniach osób starszych

Redaktor: Bartosz Aleksandrowicz |Data: 22.04.2022
 
 
W tym roku odbędzie się jubileuszowa, dziesiąta edycja Ogólnopolskiego Kongresu Starzenia Pacjent 65+ w Codziennej Praktyce Lekarskiej. Atutem zaplanowanego na trzy dni – od 23 do 25 czerwca – wydarzenia jest interdyscyplinarność, co znajduje odzwierciedlenie w programie.
Na uczestników kongresu czeka aż 14 sesji, w trakcie których wybitni specjaliści przedstawią wybrane aspekty schorzeń charakterystycznych dla osób w wieku podeszłym. Wydarzenie rozpoczną wykłady o kwestiach powszechnych związanych ze stylem życia seniorów – kwalifikacją do wysiłku fizycznego czy dolegliwościach bólowych u pacjentów z demencją. Z kolei prof. dr hab. n. med. Tomasz Grodzicki swą uwagę skupi na odwracalnych przyczynach zaburzeń poznawczych.

Przegląd chorób specjalistycznych rozpocznie psychiatria i problem depresji pacjenta geriatrycznego, czyli jednego z najczęstszych zaburzeń występujących po 65. roku życia. Jest ona charakterystyczna – najczęściej objawia się dolegliwościami fizycznymi, które niekoniecznie wiąże się z kłopotami natury psychicznej. Specjaliści zwrócą uwagę na to, jak dostrzec objawy depresji, a następnie prowadzić właściwą terapię i dobrać odpowiednie leki. Wśród tematów pierwszego dnia pojawią się również wykłady gastroenterologiczne. Uwaga poświęcona będzie planowaniu prawidłowego żywienia, a także problemom grupy chorych, którzy poddani byli operacyjnemu leczeniu raka jelita grubego.

Drugiego dnia uczestnicy będą mogli ponownie lepiej poznać problematykę chorób, które niełatwo skojarzyć z objawami występującymi u starszych pacjentów. Tym razem pod lupę wzięte zostaną choroby tarczycy. Często są one niewykrywalne, gdyż charakteryzują się objawami typowymi dla procesu starzenia – osłabieniem pamięci, suchością skóry czy wypadaniem włosów. Dlatego też podkreślona zostanie niezwykle istotna rola oznaczania tyreotropiny (TSH). Badanie jest najczulszym, jeśli chodzi zarówno o wykrywanie, jak i monitorowanie przebiegu chorób związanych z pracą tarczycy.

Podczas kongresu dużo uwagi poświęconej zostanie także dolegliwościom kardiologicznym. Ta tematyka pojawi się w trakcie drugiego i trzeciego dnia wykładów, a omówione zostaną między innymi schematy doboru leku przeciwzakrzepowego w sytuacji migotania przedsionków czy rozróżnienie niewydolności krążenia od POChP wobec duszności i pogorszonej tolerancji na wysiłek fizyczny u pacjenta. W stawianiu właściwych diagnoz pomoże debata ekspertów z zakresu kardiologii i pulmonologii – prof. dr. hab. n. med. Piotra Kuny oraz prof. dr. hab. n. med. Piotra Rozentryta.

O tym, że Kongres Starzenia Pacjent 65+ w Codziennej Praktyce Lekarskiej jest konferencją obowiązkową dla każdego lekarza, świadczy także liczba sesji poświęconych leczeniu wielospecjalistycznemu. Współpracy w opiece nad pacjentem dotyczyć będą aż trzy panele. Swoją wiedzą podzielą się ponadto diabetolodzy, nefrolodzy, wakcynolodzy, neurolodzy czy onkolodzy. Wszystko po to, by jak najlepiej rozumieć i leczyć swoich najstarszych podopiecznych.

REJESTRACJA
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.