Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Najbardziej frapujące pytania dotyczące zaburzeń psychiatrycznych

Redaktor: Krzysztof Zielonka |Data: 02.02.2022
 
 
Zaburzenie borderline czy dwubiegunowe? Jak ustabilizować nastrój u pacjentki z ChAD, która chce zajść w ciążę? Podczas konferencji „Psychiatria może być inna” eksperci odpowiedzą na te i wiele innych pytań dotyczących zaburzeń psychiatrycznych. Zapraszamy do Warszawy 8 i 9 kwietnia. Do 28 lutego obowiązuje wyjątkowa promocja dotycząca kosztu rejestracji.
Różnicowanie zaburzenia osobowości borderline oraz zaburzenia afektywnego dwubiegunowego może sprawiać trudności, gdyż te formy zaburzeń pod wieloma względami są do siebie podobne. Warto podkreślić, że należą one do różnych grup klinicznych – borderline zaliczamy do zaburzeń osobowości, natomiast zaburzenia afektywne dwubiegunowe do zaburzeń nastroju. Może się jednak zdarzyć, że oba typy zaburzeń nałożą się na siebie – zaburzenie afektywne dwubiegunowe może się przykładowo rozwinąć na bazie nieprawidłowej osobowości. Pewne specyficzne cechy zaburzenia borderline, dotyczące osobowości oraz schematów poznawczych, tworzą sprzyjające warunki do powstania zaburzeń afektywnych, zarówno jedno-, jak i dwubiegunowych. Prawidłowa diagnoza warunkuje dalsze postępowanie i pomyślność terapii.

W praktyce psychiatrycznej jednym z największych wyzwań diagnostyczno-terapeutycznych są stany mieszane. W zależności od przyjętych kryteriów zakres występowania objawów mieszanych w przebiegu epizodów afektywnych waha się między 5 a 70 proc. Mimo to rozpoznanie epizodu mieszanego jest względnie rzadkie. Jedną z przyczyn może być problem z właściwym opisaniem jego symptomów – nawet doświadczony diagnosta może niesłusznie ocenić gwałtowne sprzeczności afektywne.

Leczenie schizofrenii jest także jednym z dużych i ciągłych wyzwań w psychiatrii. Terapia tego schorzenia jest ważna nie tylko na poziomie jednostkowym, lecz także społecznym – pierwsze objawy schizofrenii ujawniają się zwykle w młodym wieku, a pacjenci mimo choroby psychicznej chcą w dalszym ciągu być aktywni zawodowo i społecznie. Przejawem choroby są nie tylko powszechnie kojarzone z nią omamy i urojenia, lecz także objawy negatywne. Te ostatnie polegają na stopniowym zanikaniu zwykłych czynności życia codziennego, obejmują izolację od znajomych, rezygnację z zainteresowań oraz dbania o zdrowie i wygląd.

Schizofrenia jest chorobą przewlekłą, która przebiega z okresami nawrotów, jednak przy odpowiedniej terapii pacjent nie ma żadnych symptomów. Warto pamiętać, że u ok. 80–85 proc. pacjentów, u których wystąpił jeden epizod schizofrenii, pojawiają się kolejne. Podstawowym celem terapii farmakologicznej jest więc nie tylko leczenie chorego w okresie epizodów, ale również zapobieganie nawrotom.

Konferencja „Psychiatria może być inna” będzie poświęcona nie tylko wyżej wymienionym kwestiom. Eksperci omówią m.in. temat komplikacji prawnych, które mogą się pojawić w trakcie opieki nad pacjentem, postawienia granic u chorego z zaburzeniem borderline, a także problem stabilizacji nastroju u pacjentki z chorobą dwubiegunową, która chce zajść w ciążę.

Tylko do 28 lutego trwa wyjątkowa promocja dotycząca uczestnictwa w konferencji!

Zarejestruj się już dziś!

REJESTRACJA
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.