Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Transseskualność w praktyce ginekologicznej

Redaktor: Krzysztof Zielonka |Data: 19.05.2022
 
 
Jaka jest specyfika wizyty pacjentki transseksualnej w gabinecie ginekologicznym? Na jakie najczęściej zadawane pytania powinniśmy umieć odpowiedzieć? To tematy, które poruszą wykładowcy podczas sesji „T jak transseksualność”, pierwszego dnia konferencji III Praktyczny Gabinet Ginekologiczny – już 24 czerwca w Warszawie.
Transseksualność (inaczej transseksualizm) jest jedną z form zaburzonej identyfikacji i roli płciowej, polegającą na niezgodności między psychicznym poczuciem płci a budową biologiczną ciała oraz wynikającą z niej płcią socjalną (prawną i metrykalną). Skutkuje to odrazą do własnego ciała i znacznym cierpieniem psychicznym oraz pragnieniem akceptacji społecznej w roli zgodnej z płcią odczuwaną psychicznie.

Poczucie bycia uwięzionym w nieswoim ciele powoduje, że głównym celem życia dla osób transpłciowych staje się często dążenie do zmiany płci anatomicznej. Część osób transseksualnych decyduje się na wdrożenie terapii hormonalnej, która ma za zadanie podkreślenie cech fizjologiczno-anatomicznych właściwych płci psychicznie przeżywanej. W szczególnych przypadkach, gdy inne metody zawiodą, stosuje się również chirurgiczną zmianę płci.

O praktycznych aspektach wizyty pacjentki transseksualnej w gabinecie ginekologicznym opowie podczas konferencji dr Katarzyna Zborowska z Zakładu Profilaktyki Chorób Kobiecych i Seksuologii Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zagadnienia psychiatryczne związane ze zjawiskiem transseksualizmu poruszy natomiast dr Piotr Wierzbiński z Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Powyższa sesja to tylko wycinek obszernego programu trzeciej edycji Praktycznego Gabinetu Ginekologicznego. Wykładowcy przedstawią m.in. najnowszą wiedzę dotyczącą leczenia endometriozy, hormonalnej terapii menopauzy oraz zabiegów przezpochwowych. Będzie również mowa o antykoncepcji szytej na miarę, a także o skutecznych metodach ochrony wczesnej ciąży przed poronieniami.

Kierownikiem naukowym konferencji jest prof. Violetta Skrzypulec-Plinta. W jej zamierzeniu wydarzenie jest skierowane do lekarzy ginekologów, którzy poszukują praktycznej wiedzy i rozwiązań do zastosowania w ich praktyce ginekologicznej.

Zachęcamy do zapoznania się z całym programem konferencji i do rejestracji!

STRONA WYDARZENIA
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.