Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
archiwum

Jak skonstruować instrukcję obsługi rany? ►

Autor: Iwona Konarska |Data: 29.06.2022
 
 
Prof. Tomasz Banasiewicz podkreśla, że musimy wiedzieć, jak wygoić ranę szybko, efektywnie, tanio i dobrze. I przyznaje, że nie zawsze te wszystkie elementy daje się połączyć.
– Bez instrukcji nic nie zrobimy – tłumaczy prof. Banasiewicz i w swoim wykładzie przedstawia najważniejsze punkty instrukcji. Ostrzega: Nie skupiajmy się na ranie, patrzmy szerzej, na pacjenta.

Jak ocenia ekspert, zanim przejdziemy do samej rany, musimy pacjenta ocenić całościowo – m.in. czy nie mamy do czynienia z depresją pooperacyjną, na ile pacjent jest wydolny oddechowo, jak przebiega odżywianie, czy jest aktywny fizycznie, co przecież bardzo wzmacnia układ immunologiczny. Oceńmy jego układ krwionośny, poziom bólu i stresu, pracę przewodu pokarmowego (wypróżnianie!) i dopiero potem zajmijmy się raną.

Odpowiedzmy sobie na pytanie: Co muszę zrobić, aby się dobrze goiła?

Czynniki sprawcze, środowiskowe, genetyczne, palenie papierosów, otyłość, zbyt mała aktywność fizyczna – to wszystko wpływa na gojenie się rany.

Przy ocenie rany kierujmy się akronimem TIME: T jak Tissue, I jak Infection, M jak Moisture, E jak Edge.

W dalszej części wykładu prof. Tomasz Banasiewicz omawia m.in. zalecenia wyboru antyseptyków do ran na podstawie wskazań.

Zapraszamy do obejrzenia całego wykładu, który został zaprezentowany w trakcie konferencji „Terapia podciśnieniowa – czy mamy już standardy?” (Poznań, 20-21.05. 2022).

 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.