Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Nanocząstki wodorotlenków europu i terbu a leczenie zakażonych ran

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: Avar EC , Türkmen KE, Erdal E, Loğoğlu E , Katircioğlu H Biological Activities and Biocompatibility Properties of Eu(OH) 3 and Tb(OH) 3 Nanorods: Evaluation for Wound Healing Applications Biol Trace Elem Res. 2022 Apr 30. doi: 10.1007/s12011-022-03264-w
Tagi: europ, terb
Zbadano biokompatybilność, właściwości bakteriobójcze, możliwość likwidacji biofilmów bakteryjnych oraz cytotoksyczność wodorotlenków terbu i europu w postaci nanocząstek.
Europ to lantanowiec, srebrzystobiały metal. W gwałtownej reakcji z wodą tworzy żółty wodorotlenek europu (III) w postaci proszku. Podobnie zachowuje się terb, tworząc wodorotlenek terbu.

Oba te związki Eu(OH)3 i Tb(OH)3 w ostatnich kilku latach zostały uznane za obiecujące terapeutycznie i jako wskaźnikowe przy niektórych analizach medycznych – ze względu na doskonałe właściwości magnetyczne, katalityczne, optyczne i coraz częściej bakteriobójcze, zwłaszcza przy zastosowaniu w postaci nanomateriałów.

Zespół naukowców tureckich zbadał biokompatybilność, właściwości bakteriobójcze, możliwość likwidacji biofilmów bakteryjnych oraz cytotoksyczność wodorotlenków terbu i europu w postaci nanocząstek o kształcie ostrosłupów, otrzymanych drogą syntezy z zastosowaniem promieniowania mikrofalowego.

Z wcześniejszych badań wynikało. że mogą one ułatwiać proces gojenia się ran, wspomagając angiogenezę i wykazując aktywność bakteriobójczą.

Jak stwierdzono na hodowlach tkankowych i metodą dyfuzyjno-krążkową, zastosowaną wobec wcześniej osadzonych kolonii bakteryjnych, największą skuteczność Eu(OH)3 i Tb(OH)3 wykazano w przypadkach mikroorganizmów Pseudomonas aeruginosa ATCC 27 853 i Candida albicans ATCC 10 231.

Z kolei w przypadku biofilmów tworzących się często w środowisku zakażonej rany, stwierdzono, że naocząstki Eu(OH)3 hamowały 77,5 ±0,43 proc., a nanocząstki Tb(OH)3 – 76,16 ±0,60 proc. biofilmów Pseudomonas aeruginosa ATCC 27 853.

Istotna jest cytotoksyczność obu materiałów.

Nanocząstki Eu(OH)3 są bardziej toksyczne niż nanocząstki Tb(OH)3, ale przy stężeniach 500 µg/ml i wyższych oba związki w postaci nanocząstek są toksyczne dla komórek. Możliwe jest jednak stworzenie dawki nietoksycznej, ale aktywnej w aplikacjach przeciwbakteryjnych.

Jak stwierdzili badacze, wyniki te „dają nadzieję na opracowanie biomateriałów o doskonałych właściwościach poprzez dodanie tych nanocząstek do opatrunków na rany z infekcją mikrobiologiczną”, choć następnym krokiem muszą być wszechstronne badania in vivo.

Opracowanie: Marek Meissner
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.