Specjalizacje, Kategorie, Działy

W leczeniu ran liczy się prawidłowa diagnoza

Udostępnij:
W terapii ran coraz więcej uwagi poświęca się rodzajom uszkodzeń ciągłości tkanki, nie zawsze pamiętając, że najważniejsza jest diagnoza. Na jej znaczenie zwrócił uwagę prof. Tomasz Banasiewicz, opracowując program tegorocznych spotkań poświęconych tej tematyce. O tym, że spełnił oczekiwania uczestników, świadczy rekordowa frekwencja – ponad 3,5 tys. osób.
Kierownik naukowy drugiej edycji konferencji e-Praktyka Leczenia Ran, prof. Tomasz Banasiewicz, szef Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, a od 2021 r. dyrektor Instytutu Chirurgii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, zapowiadając wydarzenie, podkreślił, że organizatorzy skupili się na trzech elementach: kwestii najważniejszej, czyli diagnozie rany, a ponadto technikach jej opracowania, gojenia i wspomagania leczenia.

Zdiagnozuj
Ekspert zwrócił uwagę, że przygotowując program, organizatorom przede wszystkim zależało na znalezieniu patentu na uporządkowanie wiedzy dotyczącej leczenia ran. – Prawdą jest, że zawsze dla uczestników nowe kwestie są bardziej interesujące, nie można jednak zapominać o podstawach. Na przykład obecnie wiele uwagi poświęca się różnym rodzajom ran. Najważniejsza jest jednak diagnoza, dlatego też od tego, jak ją prawidłowo przeprowadzić, postanowiliśmy rozpocząć konferencję – wyjaśniał prof. Banasiewicz.

Uczestnicy wydarzenia mogli dowiedzieć się, jakie dodatkowe badania należy przeprowadzić, aby prawidłowo zdiagnozować, z jakim rodzajem rany mają do czynienia. Następnie eksperci przybliżyli kwestie zawiązane z przygotowaniami rany do jej odpowiedniego leczenia, a także wyjaśnili, czym jest rana zakażona, jak z nią postępować, oraz jaką terapię zastosować przy owrzodzeniu goleni.

Opracuj
W drugiej części cyklu skupiono się wyłącznie na technikach opracowania rany. Można było wysłuchać dziewięciu wykładów poświęconych temu tematowi. Zdecydowana większość prezentacji oparta była na praktycznym przeglądzie przypadków z codziennej praktyki lekarskiej, które stanowiły podstawę do przeanalizowania następujących zagadnień:
– jak patrzeć na ranę i od czego zacząć,
– skóra wokół rany przyjacielem gojenia – jak to zrobić,
– zbliżać, rozchylać, zamykać - strategie postępowania,
– złote zasady w oczyszczaniu ran,
– gojenie ran w szczególnych przypadkach – rany w ChL-C, rany okołostomijne, rany po operacjach koloproktologicznych.

Wylecz
W ostatnim etapie – po dyskusjach na temat diagnostyki, strategii przygotowujących oraz rozpoznań – dużo czasu przeznaczono na omówienie terapii obejmujących zarówno najpopularniej rozumiany model leczenia ran, a więc dobór opatrunków, tych tak zwanych standardowych, jak również podciśnieniowych, a także kompresjoterapii.

- Kolejnym ważnym tematem były działania związane z kolonizacją rany, postępowanie w takich sytuacjach oraz to, w jaki sposób należy wspomagać pacjenta i jak rozwiązywać trudne problemy, gdy rana się nie goi – tłumaczył prof. Banasiewicz.

Wiele uwagi w trakcie tej sesji poświęcono też objawom alarmowym, czyli temu, czego należy się obawiać w trakcie leczenia, oraz zaleceniom rehabilitacyjnym.

Była nie tylko wiedza, ale też szansa na punkty edukacyjne
Wydarzenie przygotowano w formule online, a udział w nim był bezpłatny. Program został opracowany na podstawie najczęściej poruszanych problemów i pytań zadawanych przez uczestników I edycji. I tym razem odbywające się na zakończenie każdej sesji rozmowy z wykładowcami cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Obecnym na spotkaniu, po rozwiązaniu testu kończącego każde z nich, przyznawane były cztery punkty edukacyjne (łącznie – 12).

Dziękujemy za liczny udział i zapraszamy w 2024 r. Sesje kolejnego cyklu zaplanowano na 28 marca, 10 października i 7 listopada.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.