Specjalizacje, Kategorie, Działy

Dr hab. med., prof. uczelni Agnieszka Mastalerz-Migas o zmianach systemowych, które stają się przyjazne, gdy je poznamy ►

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Iwona Konarska
|
Wiele aspektów pracy lekarzy zostanie poruszonych podczas debaty w trakcie TMT 2023, a także w cyklu wykładów „Zmiany systemowe w ochronie zdrowia a bezpieczeństwo pacjenta. Sesja z udziałem rzecznika praw pacjenta". Start 24 marca o godz. 14.00.
Przewodniczy jej dr hab. med., prof. uczelni Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa ds. medycyny rodzinnej, która zatytułowała swój wykład: „Opieka koordynowana w POZ – wdrożenie i co dalej?”.

Kolejne pytanie stawia prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy ds. kardiologii. Tytuł jego wystąpienia brzmi: „Krajowa Sieć Kardiologiczna – jak to działa?

Zaproszenie przyjął również Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta. Jego wykład to „Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta – co powinni o niej wiedzieć lekarze?”.

Debata decydentów i praktyków
W drugiej części panelu odbędzie się debata moderowana przez dr hab., prof. uczelni Agnieszkę Mastalerz-Migas. Zaproszeni paneliści to Bartłomiej Chmielowiec, prof. Tomasz Hryniewiecki, Jakub Adamski, lek. Joanna M. Szeląg, lek. Aleksander Biesiada – zatem i osoby, które firmują wiele rozwiązań systemowych, i osoby, które w tych nowych konstrukcjach systemu muszą się poruszać. Decydenci i praktycy.

– Opieka koordynowana łączy się z wybranymi dziedzinami specjalistycznymi. Największym takim obszarem w opiece koordynowanej są problemy kardiologiczne. Z kolei w kardiologii ambulatoryjnej i nie tylko mamy krajową sieć kardiologiczną. Bardzo ważne jest pokazanie, jak te dwie reformy na siebie wpływają. Opieka koordynowana jest wdrożona systemowo, krajowa sieć to pilotaż, ale zaawansowany, tak więc wielu lekarzy będzie miało do czynienia z tymi rozwiązaniami. I dlatego warto pokazać, jak one się uzupełniają – mówi Agnieszka Mastalerz-Migas.

Jak podkreśla, na to wszystko nakładają się zaawansowane prace nad ustawą o jakości i bezpieczeństwie pacjenta. Stąd obecność rzecznika praw pacjenta, który zwróci uwagę na najważniejsze problemy.

Praca u podstaw
Dla przewodniczącej sesji w tej sytuacji niezwykle ważna jest praca u podstaw – uświadomienie pacjentom, jakie korzyści płyną dla nich z wejścia do systemu opieki koordynowanej, a lekarzom i świadczeniodawcom – jakie zalety ma dla nich ta nowa sytuacja. Najgorsze jest dzisiaj niedoinformowanie, które powoduje, że krąży wiele mitów, a eliminowane są fakty. Stąd potrzeba szkoleń.

W dyskusji z rzecznikiem praw pacjenta ważny będzie komunikat, że pacjent jest w centrum działań, ale lekarz też ma swoją podmiotowość – może np. nie zgadzać się ze wszystkim, co zaproponuje pacjent, czego oczekuje. I także dlatego niezwykle istotna jest współpraca z RPO.

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy:

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.