Specjalizacje, Kategorie, Działy
Szymon Czerwiński

Katarzyna Maciejewska: Do rozpoznania celiakii konieczne jest wykonanie badań serologicznych ►

Udostępnij:
– Chorobę trzewną przedstawia się w postaci góry lodowej, gdzie szczyt wystający ponad wodę to pacjenci z klasyczną celiakią. Natomiast pozostała część to bardzo duża liczba postaci bezobjawowych – wskazuje lek. Katarzyna Maciejewska z Państwowego Instytutu Medycznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie.
Choroba trzewna występuje z częstością jednego procenta populacji. W drugiej połowie XX wieku ta częstość zachorowania bardzo się zwiększyła.

– W klasycznej postaci choroby trzewnej dominującym objawem jest biegunka z zespołem złego wchłaniania. Natomiast bardzo dużo pacjentów w chwili obecnej prezentuje nieklasyczne objawy. Mogą to być same bóle brzucha, poposiłkowe wzdęcia brzucha, zamiast biegunki mogą pojawić się zaparcia, pacjent może zgłaszać wymioty – wymienia ekspertka w trakcie kongresu Top Medical Trends 2023 w Poznaniu, lek. Katarzyna Maciejewska.

Wskazuje również, że są to objawy ze strony przewodu pokarmowego, jednak oprócz tego pacjenci mogą zgłaszać przewlekłe zmęczenie i utratę masy ciała. Mogą też pojawić się odchylenia w badaniach laboratoryjnych, jak np. niedokrwistość z niedoboru żelaza – zauważa.

Ekspertka podkreśla, że w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na chorobę trzewną są osoby, u których wśród krewnych występują choroby autoimmunologiczne.

Niestety – jak wskazuje – nie ma dokładnych zaleceń, u którego pacjenta taką diagnostykę wykonać. – Na pewno jeżeli jakikolwiek z objawów jest obecny, należy o tej chorobie pomyśleć i na jakimś etapie wykonać diagnostykę. Trzeba to zrobić przed włączeniem diety bezglutenowej – dodaje lek. Katarzyna Maciejewska.

– Do rozpoznania choroby trzewnej konieczne jest wykonanie badań serologicznych. Badaniem pierwszego wyboru jest oznaczenie przeciwciał przeciwko transglutaminazie tkankowej w klasie IgA i oznaczenie całkowitego stężenia IgA – wyjaśnia.

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania rozmowy z lek. Katarzyną Maciejewską.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.