Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Obowiązkowe szczepienia w 2021 r. jednym z tematów TMT

Autor: Monika Stelmach |Data: 22.04.2021
 
 
– W tym roku w Programie Szczepień Ochronnych znalazł się preparat przeciwko rotawirusom. My, pediatrzy i neonatolodzy, walczyliśmy o to bardzo długo – podkreśla dr n. med. Dagmara Pokorna-Kałwak z Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej UM we Wrocławiu. Ekspertka mówi też, jakich szczepionek w kalendarzu nadal brakuje.
Szczepienia przeciwko rotawirusom są refundowane wszystkim noworodkom urodzonym po 1 stycznia 2021 roku. Rotawirusowe infekcje przewodu pokarmowego są główną przyczyną hospitalizacji pacjentów do 5. roku życia. Do niedawna pediatrzy i lekarze rodzinni mieli niewielkie możliwości prewencji i leczenia tej choroby poza skierowaniem dziecka do szpitala. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zakażeniom rotawirusami są szczepienia, które od tego roku znalazły się w PSO.

– Z punktu widzenia praktyki lekarskiej ważne jest, żeby dziecko wyszczepić do 12. miesiąca życia. W czasie pandemii może wydawać się to trudne. Dlatego ważna staje się komunikacja lekarza rodzinnego i pielęgniarki środowiskowej, poinformowanie rodziców, żeby nie przeciągali wizyty szczepiennej. Jeśli zgłoszą się później, to niestety lekarz niewiele będzie mógł zrobić – radzi dr Dagmara Pokorna-Kałwak.

Zdaniem pediatry uzupełnienie PSO o szczepienia przeciwko rotawirusom to zdecydowanie krok w dobrym kierunku, ale lekarze i rodzice czekają na refundację kolejnych preparatów, m.in. przeciw meningokokom typu B. Infekcja może wiązać się z zagrożeniem życia małego pacjenta, ponieważ często ma ciężki przebieg. Inną oczekiwaną szczepionką w PSO jest ta przeciwko ospie wietrznej, obecnie refundowana tylko dzieciom do 3. roku życia, które chodzą do żłobka.

– Szczepieniami przeciwko ospie powinny być objęte wszystkie dzieci do 3. roku życia, ponieważ nawet jeśli nie przebywają w żłobkach, to mają kontakt z innymi dziećmi czy też rodzeństwem i dochodzi u nich do zakażeń – mówi dr Dagmara Pokorna-Kałwak.

Ekspertka stara się też odpowiedzieć na pytanie, kiedy przeciwko COVID-19 będzie można szczepić dzieci. Coraz młodsze grupy wiekowe są poddawane badaniom klinicznym.

Wykład „Rotawirusy - co nowego w kalendarzu szczepień" dr n. med. Dagmary Pokornej-Kałwak zostanie zaprezentowany 24 kwietnia, w sesji pediatrycznej e-kongresu Top Medical Trends 2021.Więcej o programie konferencji na stronie internetowej: www.termedia.pl/Konferencja-TOP-MEDICAL-TRENDS..
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe