Specjalizacje, Kategorie, Działy
Krzysztof Koch/Agencja Wyborcza.pl

Prof. Artur Mazur: Trwają prace nad KOS-Bar dla populacji pediatrycznej ►

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Iwona Kazimierska
|
– Po raporcie NIK-u dotyczącym opieki nad dziećmi otyłymi w Polsce powstała grupa robocza przy ministrze zdrowia, która opracowuje założenia kompleksowej opieki nad dzieckiem otyłym – mówi prof. Artur Mazur w zapowiedzi swojego wykładu podczas Top Medical Trends 2023.
Wykład prof. dr. hab. n. med. Artura Mazura, kierownika II Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, będzie poświęcony otyłości olbrzymiej u dzieci.

Otyłość olbrzymia jest narastającym problemem – tak jak w ogóle nadwaga i otyłość. Problem ten dotyczy zwłaszcza naszego regionu, czyli Europy Środkowo-Wschodniej. Jej występowanie w populacji pediatrycznej szacowane jest w Europie na mniej więcej 4 proc. W Polsce większych badań populacyjnych dotyczących otyłości olbrzymiej nie było, natomiast szacuje się, że między 2 a 4 proc. dzieci spełnia jej kryteria.

Otyłość olbrzymia ma w znacznym odsetku przypadków podłoże genetyczne, ale bardzo ważną rolę odgrywają też czynniki środowiskowe, modyfikowalne.

Jakie leczenie można zaproponować dzieciom z otyłością olbrzymią?

– W czterech ośrodkach w Polsce prowadzone są badania dzieci ze skrajną otyłością w kierunku zaburzeń genetycznych związanych z monoklonową formą otyłości. Część z tych form monoklonowych otyłości potrafimy leczyć. Terapia jest droga, ale istnieje. Poza tym we wrześniu 2022 r. powstał konsensus pięciu towarzystw naukowych, który zawiera zalecenia dla rodziców dzieci z otyłością olbrzymią, lekarzy pierwszego kontaktu. Program KOS-Bar nie obejmował dzieci, jednak po raporcie NIK-u dotyczącym opieki nad dziećmi otyłymi w Polsce powstała grupa robocza przy ministrze zdrowia, która opracowuje założenia kompleksowej opieki nad dzieckiem otyłym. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni takie opracowanie powstanie – zapowiada ekspert.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z prof. Arturem Mazurem.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.