Specjalizacje, Kategorie, Działy
Maciek Jaźwiecki/Agencja Wyborcza.pl

Prof. Gaciong: Nadciśnienie tętnicze to coraz poważniejszy problem społeczny ►

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Marzena Sygut-Mirek
|
– Aby rzetelnie rozpoznać nadciśnienie tętnicze, należy korzystać z pomiarów poza gabinetem lekarza czy pielęgniarki. Wiarygodność diagnoz opartych na pomiarach gabinetowych nie przekracza 60 proc. – zwraca uwagę prof. Zbigniew Gaciong, zapowiadając swój wykład, który zostanie wygłoszony podczas XVII Kongresu Top Medical Trends.
Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, podczas Top Medical Trends przedstawi wykład zatytułowany „Nadciśnienie tętnicze 2022–2023 – czego jeszcze nie wiemy, a może się dowiemy?"

– Nadciśnienie tętnicze od 20 lat jest pierwszym czynnikiem ryzyka przedwczesnej chorobowości i zgonów w skali globalnej – mówi.

Ekspert zapowiada, że w trakcie wykładu przedstawi dane epidemiologiczne pochodzące z ostatnich miesięcy, które wskazują, że niestety ten niekorzystny trend nie tylko się utrzymuje, lecz także ulega nasileniu. – W trakcie ostatnich 30 lat liczba chorych z nadciśnieniem tętniczym się podwoiła. Oznacza to, że zwiększyła się z 650 mln do ponad 1200 mln osób – zauważa.

W trakcie wykładu rektor WUM odniesie się m.in. do najczęściej występującej formy nadciśnienia, jakim jest nadciśnienie tętnicze pierwotne, z którym wciąż związanych jest wiele wątpliwości.

– Wiemy, że jest jakieś tło genetyczne, pewna podatność rodzinna, ale okazuje się, że mimo potężnych narzędzi – jakimi dysponują biologia molekularna i genetyka – tego genu czy genów nie znaleźliśmy – wyjaśnia prof. Zbigniew Gaciong.

Zapraszamy do obejrzenia całej wypowiedzi. 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.