Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Fot. lew-starowicz.pl

Top Medical Trends 2022: Prof. Michał Lew-Starowicz o wpływie long covid na życie seksualne ►

Autor: Iwona Kazimierska |Data: 29.03.2022
 
 
– W dobie pandemii większość Polaków nadal jest zadowolona ze swojego życia seksualnego – mówi dr hab. n. med. Michał Lew-Starowicz, prof. nadzw., kierownik Kliniki Psychiatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Jednak za rogiem czai się sexual long covid.
Covid wkrada się do naszych sypialni. Coraz częściej mówi się o zjawisku sexual long covid. Długotrwałe powikłania COVID-19 obejmują wiele układów i narządów, dramatycznie pogarszając jakość życia i ostatecznie przyczyniając się do upośledzenia funkcjonowania. Komplikacje związane z długim covidem mogą zaburzać erekcję przez wiele mechanizmów patogenetycznych.

– Sexual long covid to propozycja nowego terminu w odniesieniu do dysfunkcji seksualnych, które bądź to nasiliły się po przebyciu COVID-19, bądź pojawiły się po raz pierwszy. Duży odsetek populacji doświadcza wielu objawów utrzymujących się tygodniami i miesiącami po przechorowaniu. Sexual long covid najbardziej jest poznany w kontekście zaburzeń erekcji u mężczyzn. Pamiętajmy, że COVID-19 dotyka w szczególny sposób układ krążenia, śródbłonek naczyniowy, wywołuje procesy zapalne. To wszystko może upośledzać czynność naczyniorozkurczową, ukrwienie różnych ważnych regionów ciała, w tym genitaliów – wyjaśnia prof. Michał Lew-Starowicz.

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania rozmowy z prof. Michałem Lwem-Starowiczem.

 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.