Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Warsztat: Dr Wierzbiński o tym, jak w czasie krótkiej wizyty lekarskiej pomóc pacjentowi z zaburzeniami psychicznymi ►

Udostępnij:
– Najczęściej spotykanymi zaburzeniami, z jakimi mogą mieć do czynienia lekarze, są zaburzenia lękowe, w następnej kolejności depresyjne oraz problemy adaptacyjne – wylicza dr n. med. Piotr Wierzbiński z Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Specjalista radzi, jak je różnicować oraz pomóc pacjentowi na poziomie ambulatoryjnym.
Z danych epidemiologicznych wynika, że do najczęstszych zaburzeń zaliczają się lękowe, depresyjne i adaptacyjne. Z takimi problemami zdrowotnymi pacjenci najczęściej przychodzą do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz innych specjalizacji. Jak mówił dr Piotr Wierzbiński, w starzejącym się społeczeństwie nie można też zapominać o chorobach otępiennych oraz na tle organicznym. Do gabinetów lekarzy POZ rzadziej trafiają osoby z chorobami psychotycznymi.

Psychiatra podczas warsztatów omówił, jak różnicować zaburzenia psychiczne, o co zapytać pacjenta, żeby szybko uzyskać dane, które pomogą postawić trafną diagnozę.
– Niezwykle ważne jest skupienie uwagi na warstwowym modelu rozpoznawania zaburzeń psychiatrycznych. Kiedy lekarz zapyta pacjenta, jak się czuje, określi, czy np. jest bardziej lękowy czy depresyjny, to warto spojrzeć na całokształt funkcjonowania pacjenta, w tym choroby współistniejące – podkreśla dr Piotr Wierzbiński.

Ekspert omówił też, jakie leki należy przepisać oraz kiedy skierować pacjenta na dalszą diagnostykę i leczenie. Publikujemy krótki opis najważniejszych wątków poruszonych podczas warsztatów.

 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.