Specjalizacje, Kategorie, Działy
Szymon Czerwiński

Ważna jest efektywność, najważniejsze bezpieczeństwo terapii ►

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Iwona Kazimierska
|
Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz w trakcie Kongresu Top Medical Trends 2023 m.in. omówiła systemy ciągłego monitorowania stężenia glukozy. Szczególnym momentem, w trakcie inauguracji, było uhonorowanie jej nagrodą im. prof. Andrzeja Steciwko (na zdjęciu).
Systemy ciągłego monitorowania stężenia glukozy (continuous glucose monitoring; CGM) to nie tylko nieznany wcześniej komfort dla chorych, ale przede wszystkim skuteczne narzędzie będące wsparciem w zapobieganiu powikłaniom cukrzycy. Warto jednak rozwiać wątpliwości, doprecyzować zastosowanie.

Na pytanie, czy systemy ciągłego monitorowania glukozy zastąpią glukometry, ekspertka odpowiada, że nie, ale są dla nich alternatywą. – Przede wszystkim powinny być stosowane u tych pacjentów, którzy wymagają intensywnego leczenia insuliną. I takie są wskazania refundacyjne – mówi prof. Zozulińska-Ziółkiewicz kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, prorektor UM w Poznaniu.

– Są to systemy, które nie tylko zwiększają efektywność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo terapii – ocenia diabetolog. – Efektywność jest to osiąganie stężeń glukozy, które są zbliżone do normoglikemii, a bezpieczeństwo to przede wszystkim unikanie hipoglikemii.

Diabetolog, odpowiadając na kolejne pytanie, zaznacza, że technologia CGM jest przeznaczona nie tylko dla pacjentów z cukrzycą typu 1, ale dla wszystkich pacjentów z cukrzycą, którzy mają 3 lub więcej wstrzyknięć na dobę. W przypadku kobiet w ciąży wskazaniem jest już jedno wstrzyknięcie.

– Z ogona Europy polska diabetologia przeniosła się do czołówki refundacyjnej – ocenia ekspert.

Same zasady refundacji mobilizują pacjenta, bo refundacja obowiązuje przez sześć miesięcy, później może być kontynuowana, dopiero gdy lekarz oceni, czy osiągnięte zostały wyznaczone cele.

Rozmowa z prof. Zozulińską-Ziółkiewicz była okazją do złożenia gratulacji dzień po uhonorowaniu ekspertki nagrodą im. prof. Andrzeja Steciwko.

Profesor została wyróżniona m.in. za współautorstwo wytycznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej dla lekarzy POZ, za przygotowanie ścieżki pacjenta w opiece koordynowanej diabetologicznej. Z kolei dziennikarze podkreślać będą talenty edukacyjne ekspertki i otwartość na rozmowy z mediami – przystępne i ciekawe o najbardziej hermetycznych problemach.

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.