Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wielochorobowość i pacjent geriatryczny na Top Medical Trends 2024

Udostępnij:
Czym jest wielochorobowość i jakie główne problemy terapeutyczne z niej wynikają? Jak wyznaczać cele terapeutyczne u takich osób? To kwestie, które zostaną szczegółowo omówione podczas sesji „Wielochorobowość – pacjent geriatryczny w naszym gabinecie”, która odbędzie się pierwszego dnia kongresu Top Medical Trends 2024.
Trendy demograficzne są nieubłagane – coraz większy udział w populacji naszego kraju mają osoby starsze. Siłą rzeczy coraz więcej seniorów trafia do gabinetów lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej ze swoimi problemami zdrowotnymi.

Badania przeprowadzone w projekcie PolSenior pokazały, że ponad połowa osób po 60. roku życia leczy się z powodu trzech lub więcej chorób. Do najczęstszych schorzeń należą choroby układu krążenia, szczególnie nadciśnienie tętnicze, oraz choroby metaboliczne i endokrynologiczne, a także geriatryczne. W leczeniu tych pacjentów konieczne jest odejście od automatycznego wdrażania terapii stosowanych w poszczególnych schorzeniach, bo to prowadzi do wielolekowości.

W trakcie sesji poświęconej wyzwaniom terapeutycznym w tej grupie wiekowej prof. dr hab. n. med. Małgorzata Sobieszczańska omówi kwestię definicji i częstości występowania wielochorobowości, a także głównych problemów, jakie się z nią wiążą. Na pytanie, jak wyznaczać cele terapeutyczne u chorych z wielochorobowością, odpowie natomiast prof. dr hab. n. med. Tomasz Grodzicki, przewodniczący sesji. Warto dodać, że prof. Grodzicki jest także kierownikiem naukowym Ogólnopolskiego Kongresu Starzenia, którego dwunasta edycja odbędzie się w Gdańsku od 23 do 25 maja br.

W kolejnym wykładzie prof. dr hab. n. med. Katarzyna Wieczorowska-Tobis omówi problem interakcji lekowych, które często są skutkiem wielochorobowości. Sesję zakończy odczyt prof. dr. hab. n. med. Wojciecha Lepperta, konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny paliatywnej, który powie, jakie są wskazania do objęcia opieką paliatywną starszego chorego z wielochorobowością.

Zapraszamy do zapoznania się z całym programem kongresu i do rejestracji!

SPRAWDŹ PROGRAM


REJESTRACJA
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.