Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Antyrefluksowy styl życia może pomóc w zapobieganiu objawom GERD

Źródło: Medscape
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 08.01.2021
 
 
NEW YORK (Reuters Health) - Nowe badania sugerują, że utrzymanie antyrefluksowej diety i stylu życia wydaje się zmniejszać ryzyko wystąpienia objawów choroby refluksowej przełyku (GERD).
- Nasze badanie pokazuje, jak ważne jest modyfikowanie diety i stylu życia w celu zapobiegania objawom refluksu - powiedział dr Andrew T. Chan z Brigham and Women's Hospital i Harvard Medical School w Bostonie.

- Antyrefluksowy styl życia, na który składa się pięć czynników, w tym utrzymanie zdrowej masy ciała, pozostanie aktywnym fizycznie, niepalenie papierosów, minimalizowanie spożycia kawy, herbaty lub napojów gazowanych oraz zdrowa dieta zmniejsza częstość występowania objawów refluksu o 40% - powiedział dr Chan.

Prawie 30% populacji USA cierpi na GERD. Można zalecić modyfikacje diety i stylu życia, aby zapobiec objawom GERD, ale brakuje prospektywnych danych potwierdzających te zalecenia, zauważają naukowcy w JAMA Internal Medicine. Dr Chan i współpracownicy ocenili związek czynników żywieniowych i stylu życia z ryzykiem wystąpienia objawów GERD u prawie 43 000 kobiet (mediana wieku 52 lata) w ramach Nurses Health Study II. Przedstawili antyrefluksową ocenę stylu życia (od zera do pięciu) na podstawie pięciu czynników: właściwej masy ciała; niepalenia papierosów; umiarkowanej lub intensywnej aktywność fizycznej przez co najmniej 30 minut dziennie; spożycia nie więcej niż dwie filiżanki kawy, herbaty lub napoju gazowanego dziennie; oraz rozważnej diety. Każdy z pięciu czynników stylu życia był niezależnie związany z objawami GERD. Naukowcy podają, że kobiety stosujące wszystkie antyrefluksowe czynniki stylu życia były o 50% mniej podatne na objawy GERD niż pozostałe, które nie stosowały się do wspomnianych zasad (wielowymiarowy współczynnik ryzyka, 0,50; 95% przedział ufności, 0,42 do 0,59). Osiągnięcie wszystkich pięciu czynników może zapobiec 37% przypadków objawów GERD. Przestrzeganie antyrefluksowego stylu życia wiązało się ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia objawów GERD nawet w podgrupie kobiet, które zainicjowały PPI i/lub H2RA w trakcie obserwacji.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe