Specjalizacje, Kategorie, Działy

Caenorhabditis elegans jako organizm modelowy w badaniach nad otyłością

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Arleta Czarnik
|
W nowoczesnych badaniach naukowych ze względów etycznych dąży się do ograniczenia wykorzystywania kręgowców. Autorzy artykułu opisują podobieństwa w podstawowych szlakach sygnałowych regulujących gromadzenie tłuszczu między ssakami a nicieniami Caenorhabditis elegans, które są przydatnymi organizmami modelowymi w badaniach nad otyłością.
Otyłość to ogólnoświatowy problem zdrowotny związany z wieloma chorobami współistniejącymi, takimi jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, choroby sercowo-naczyniowe i nowotwory. W latach 1975–2016 liczba dorosłych kobiet (powyżej 20 lat) z otyłością wzrosła z 69 mln do 390 mln, mężczyzn z 31 mln do 281 mln, a liczba dzieci i młodzieży (5–19 lat) z otyłością z 5 mln do 50 mln w przypadku dziewcząt i z 6 mln do 74 mln w przypadku chłopców. Z uwagi na globalne koszty pandemii otyłości duże znaczenie ma zrozumienie szlaków molekularnych i zidentyfikowanie czynników regulujących magazynowanie tłuszczu u ludzi.

W badaniach nad otyłością na modelach zwierzęcych najczęściej wykorzystywane są gryzonie, jednak w nowoczesnych badaniach naukowych dąży się do zmniejszenia zapotrzebowania na kręgowce lub częściowego zastąpienia ich organizmami bezkręgowymi, co jest etycznie bardziej dopuszczalne. W ostatnich latach do badania mechanizmów metabolicznych i neuroendokrynnych zaangażowanych w regulację metabolizmu wykorzystywane są nicienie Caenorhabditis elegans.

Autorzy artykułu opisują podobieństwa w podstawowych szlakach sygnałowych regulujących gromadzenie tłuszczu między nicieniami a ssakami. Podobnie jak u ludzi magazynowanie tłuszczu u C. elegans zależy od interakcji czynników genetycznych i środowiskowych, takich jak dieta, mikrobiota i temperatura otoczenia.

Prostota zastosowania, krótki cykl życiowy i dostępność wielu cennych technik doświadczalnych sprawiają, że C. elegans jest przydatnym organizmem modelowym w badaniach nad otyłością.

Pełna treść artykułu: Aneta Agnieszka Dyczkowska, Agnieszka Chabowska-Kita. Caenorhabditis elegans as a model organism in obesity research. BioTechnologia 2021; 102 (3): 337-362.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.