Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Cholangiocarcinoma - czynniki ryzyka

Źródło: www.journal-of-hepatology.eu/article/S0168-8278(19)30543-4/fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 23.09.2019
 
 
Cholangiocarcinoma jest najczęstszym nowotworem dróg żółciowych i drugim najczęstszym pierwotnym nowotworem wątroby. Stanowi około 2% wszystkich nowotworów złośliwych. Jest chorobą dość rzadką, jednak wiąże się z niepomyślnym rokowaniem, gdyż 50% chorych umiera w ciągu roku od rozpoznania. Nowotwór znacznie częściej występuje u osób obciążonych określonymi czynnikami ryzyka.
Na łamach prestiżowego The Journal of Hepatology ukazała się metaanaliza przeprowadzona przez badaczy z Imperial College w Londynie, w której oceniono czynniki ryzyka wystąpienia raka dróg żółciowych. Osobno analizowano zmiany zlokalizowane wewnątrz- oraz zewnątrzwątrobowo. Włączono prace dotyczące populacji zachodnioeuropejskich, a także azjatyckich, gdzie choroby wątroby są częste (głównie ze względu na rozpowszechnienie wirusowych zapaleń wątroby).

W sumie włączono 25 badań kontrolnych z siedmiu zróżnicowanych geograficznie krajów. Najsilniejszymi czynnikami ryzyka zarówno dla zmian położonych wewnątrz- jak i zewnątrzwątrobowo była obecność torbieli dróg żółciowych oraz kamicy, a także marskość wątroby, zapalenie wątroby typu B i zapalenie wątroby typu C. Najsilniejszym czynnikiem ryzyka okazały się torbiele, których obecność niemal 27-krotnie zwiększa ryzyko zachorowania na cholangiocarcinoma. Same torbiele występują jednak dość rzadko (od 1 na 100 000 do 1 na 150 000 osób w krajach zachodnich do 1 na 13 000 osób w Japonii) i w 80% przypadków są diagnozowane w pierwszej dekadzie życia. Nie wykazano istotnego związku między rakiem dróg żółciowych a nadciśnieniem i otyłością; niewielkim czynnikiem ryzyka jest natomiast cukrzyca typu II.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe