Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

FUSE poprawia wizualizację endoskopii, co ma znaczenie w IBD

Źródło: RTR/Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 14.02.2017
 
 
Kategorie: IBD
Działy: Zagranica Aktualności
Dodanie panoramicznego podglądu dzięki endoskopowi pełnego spectrum FUSE istotnie redukuje ryzyko nie zauważenia uszkodzeń dysplazyjnych u pacjentów z IBD w porównaniu z konwencjonalną endoskopią.
Urządzenie FUSE umożliwia lepszą wizualizację ścian bocznych, ślepych zaułków oraz tylnych zagięć za sprawą 330-stopniowego pola podglądu, które zostaje wyświetlone na trójwymiarowym ekranie.

Jak podaje Reuters, ryzyko raka jelita grubego u pacjentów z IBD jest dwukrotnie wyższe niż w populacji ogólnej a jeden na 14 chorych rozwija RJG po 30 dniach IBD – wynika z pracy opublikowanej przez australijskich naukowców w Gastroenterology. Według nich lepsza identyfikacja dysplazji przyczynia się do zapobiegania rozwojowi raka i wydłużania okresów obserwacji.

Dysplazja towarzysząca IBD ma podłoże w chronicznym stanie zapalnym i charakteryzuje się inną ścieżką molekularną rozwoju raka w przeciwieństwie do polipów sporadycznych z marginesami, które są łatwe do zauważania w standardowej kolonoskopii.

W randomizowanym badaniu krzyżowym wzięło udział 29 chorych z WZJG i 23 z chorobą Crohna. Średnia wieku wyniosła 45 lat, 60 procent stanowili mężczyźni, a czas trwania IBD wynosił średnio 16,4 lat.

W standardowej FVC nie zauważono 71,4 uszkodzeń dysplazyjnych, w FUSE– 25 procent.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.