Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

IW-3718 zmniejsza nasilenie zgagi u pacjentów z nawracająca chorobą refluksową przełyku

Źródło: GASTRENTEROLOGY JOURNAL
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 29.06.2020
 
 
Dodanie IW-3718 do inhibitora pompy protonowej pomaga zmniejszyć dolegliwości związane z nawracającą choroba refluksową przełyku. Efekt leku jest zależny od dawki.
Około 30% pacjentów z chorobą refluksową przełyku, które otrzymują wysokie dawki inhibitorów pompy protonowej wciąż odczuwa objawy choroby. IW-3718 to środek wiążący kwasy żółciowe w żołądku i w ten sposób ogranicza ich rolę w chorobie refluksowej, na co nie potrafią wpłynąć inhibitory pompy protonowej. Na łamach Gastroenterology ukazały się wyniki badania klinicznego w którym oceniono czy dodanie tego leku do inhibitorów pompy protonowej poprawia dolegliwości u pacjentów z nawracają choroba refluksową.

W badaniu zrandomizowano pacjentów do grup: IW-3718 dawkach: 500, 1000 lub 1500 mg dwa razy dziennie lub placebo. Każda z grup otrzymywała wysokie dawki inhibitorów pompy protonowej. Pierwszorzędnym punktem końcowym była zmiana po ośmiu tygodniach leczenia w nasileniu zgagi. Ponadto, oceniono zmianę w nasileniu regurgitacji.

Po 8 tygodniach leczenia, nasilenie zgagi zmniejszyło się o 46% w grupie placebo, 49% w grupie otrzymującej 500 mg leku, 55,1% w grupie otrzymujących 1000 mg i o 58,0% w grupie otrzymującej 1500 mg IW-3718. Podobnie w przypadku regurgitacji, pacjenci otrzymujący 1500 mg IW-3718 uzyskali o 17,5% większe złagodzenie objawów w porównaniu z grupą placebo. We wszystkich grupach najczęstszym działaniem niepożądanym było występowanie zaparcia: 8,1% w grupach interwencyjnych i 7,1% w grupie otrzymującej placebo.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe