Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Mieszanka probiotyków wspomagająca pacjentów z objawami ze strony przewodu pokarmowego

Źródło: Medscape
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 30.10.2020
 
 
Nowe badanie pokazuje, że nowatorska mieszanka probiotyków składająca się z pięciu szczepów może przynieść ulgę pacjentom z funkcjonalnymi zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi (GI).
W swoim badaniu Harris i jej współpracownicy ocenili bezpieczeństwo i skuteczność stosowania mieszanki probiotycznej złożonej z pięciu szczepów - składającej się z Bl-04, Bi-07, HN019, NCFM i Lpc-37 - u osób z zaburzeniami czynności przewodu pokarmowego. W otwartym wieloośrodkowym badaniu 188 dorosłych uczestników - średni wiek - 44,1 lat; 72,3% kobiet - wykazało objawy czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego. Każdy otrzymywał doustną kapsułkę mieszanki probiotycznej raz dziennie przez 30 dni.

Pacjenci byli oceniani w wielu punktach czasowych: badanie przesiewowe (dni –15 do –1), punkt odniesienia (dzień 1), dzień 14, dzień 30 i wizyta kontrolna (dzień 42). Pierwszorzędowym punktem końcowym badania była zgłaszana przez pacjentów poprawa ogólnego samopoczucia ze strony przewodu pokarmowego w dniu 30. Drugorzędne wyniki obejmowały zmiany w objawach przewodu pokarmowego, oceniane za pomocą 11-punktowego kwestionariusza dotyczącego objawów ze strony przewodu pokarmowego. Częstość występowania zdarzeń niepożądanych związanych z leczeniem oceniano podczas wszystkich wizyt pacjentów.

Do 30 dnia 85,1% pacjentów osiągnęło pierwotny punkt końcowy i wskazało pozytywną odpowiedź, gdy zapytano ich o ogólny stan przewodu pokarmowego. Wszystkie ulepszenia odnotowane w dniu 30 obserwowano na ogół również w dniu 14. Jeśli chodzi o tolerancję, zdarzenia niepożądane zgłaszało 18,6% uczestników, a zdarzenia niepożądane związane z leczeniem - 8,0%.

American College of Gastroenterology (ACG) 2020: streszczenie P1139.
Prezentacja: 26 października 2020 r.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe