Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Mikroskopowe zapalenia jelit oczami eksperta ►

Źródło: XIV Konferencja Postępy w Gastroenterologii
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 10.09.2021
 
 
Choroba potrafi się maskować, między innymi w ten sposób, że pozwala sądzić – oceniając po dolegliwościach – że jest to zespół jelita drażliwego. O tym i innych trudnościach związanych z diagnostyką mówi dr hab. n. med. Wojciech Marlicz z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Dr hab. n. med. Wojciech Marlicz analizuje nowe wytyczne europejskie z 2020 roku, m.in. wymieniając objawy mikroskopowego zapalenia jelit. Wśród nich jest przewlekła, wodnista biegunka bez krwi, występująca 10 razy na dobę, z czego 1/3 przypada na noc. Ból brzucha zgłasza co drugi pacjent, charakterystyczne są także wzdęcia, nudności, nietrzymanie stolca, niekiedy zaparcia. Chorzy sygnalizują chudnięcie, przeważnie ok. 10 proc. wagi. Częsta jest diagnoza innych chorób immunologicznych, szczególnie celiakii. Najczęściej chorują kobiety w 6.–7. dekadzie życia. A wszystko to zsumowane oznacza słabą jakość życia. Reasumując – ekspert omawia patogenezę mikroskopowego zapalenia jelit (MC) oraz objawy kliniczne.

Doniesienia medyczne są stosunkowo nowe – pierwsze zalecenia, ale tylko związane z histopatologią, pochodzą z 2006 roku, a rekomendacje z 2021 roku. Uwagę zwraca prawidłowy albo prawie prawidłowy obraz okrężnicy. Wykluczyć należy inne niż MC przyczyny dolegliwości.

Dr hab. Wojciech Marlicz w dalszej części wykładu odpowiada na pytania:

Czy przyjmowanie leków zwiększa ryzyko?

Czy powinniśmy odstawić leki, które zwiększają ryzyko?

Czy tacy pacjenci wymagają specjalnego nadzoru w trakcie kolonoskopii w porównaniu z innymi chorymi?

Czy powinno się wykluczyć MC u osób spełniających kryteria rzymskie zespołu jelita nadwrażliwego z dominującą postacią biegunki?

Czy możemy monitorować odpowiedź kliniczną i efektywność choroby?

Zapraszamy do obejrzenia całego wykładu z XIV Konferencji Postępy w Gastroenterologii (kierownik naukowy prof. Grażyna Rydzewska):

 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe