GASTROENTEROLOGIA
Choroby trzustki i dróg żółciowych
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nab-paklitaksel i gemcytabina w rozsianym gruczolakoraku trzustki

Źródło: AK/www.thelancet.com/journals/langas/article/PIIS2468-1253(18)30196-1/fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 17.09.2018
 
 
W większości przypadków rak trzustki jest diagnozowany w postaci zaawansowanej, stąd ciągle poszukiwane są nowe, skuteczniejsze metody leczenia paliatywnego. Pierwszym skutecznym chemioterapeutykiem na gruczolakoraka przewodowego trzustki była gemcytabina, jednak schematy skojarzenia gemcytabiny z innymi chemioterapeutykami okazały się być skuteczniejsze i bezpieczniejsze od monoterapii.
W randomizowanym badaniu klinicznym PACT-19 z podwójnie ślepą probą, porównywano efekty schematu czterolekowego cisplatyna, nab-paklitaksel, kapecytabina i gemcytabina (PAXG) vs. nab-paklitaksel i gemcytabina u pacjentów z rozsianym gruczolakorakiem przewodowym trzustki (stage IV). Pierwotnym punktem końcowym była proporcja pacjentów, którzy osiągneli czas wolny od progresji nowotworu równy co najmniej 6 miesiącom.

Do grupy stosującej schemat PAXG zrandomizowano 42 pacjentów, a do grupy stosującej schemat dwulekowy 41 osób. Pierwotny punkt końcowy osiągnęło 31 (74%) pacjentów z grupy stosującej terapię czterolekową i 19 (46%) z grupy stosującej nab-paklitaksel i gemcytabinę. Najcześciej stwierdzanymi skutkami ubocznymi 3 stopnia w obu grupach były neutropenia, anemia i przewlekłe zmęczenie, a 4 stopnia neutropenia. Śmierć dwóch pacjentów z grupy stosującej schemat dwulekowy miało związek ze stosowaną terapią, podczas gdy w grupie PAXG nie odnotowano żadnej śmierci związanej z leczeniem.

Badanie wykazało wyższość schematu PAXG nad stosowaniem samego nab-paklitakselu i gemcytabiny w leczeniu rozsianego gruczolakoraka trzustki. Wyniki badania zachęcają do zweryfikowania skuteczności schematu PAXG w badaniu klinicznym III fazy.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe