GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Optymalne przygotowanie jelita grubego do kolonoskopii

Źródło: AK/www.giejournal.org/article/S0016-5107(18)32934-1/fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 15.03.2019
 
 
Kluczem do przygotowania jelita do badania jest dobra współpraca ze strony pacjenta. By kolonoskopia została przeprowadzona z jak najlepszym efektem konieczne jest dobre przygotowanie jelita grubego. Niestety nie zawsze przygotowanie jest optymalne, co bardzo utrudnia pracę endoskopistom. Dla niektórych pacjentów zaś wypijanie preparatu przygotowującego jelito oraz picie dużej ilości wody stanowi ogromną trudność, którą nie zawsze udaje się przezwyciężyć.
Niemieccy naukowcy podali, jak w prosty sposób można poprawić jakość kolonoskopii.

495 pacjentów zakwalifikowanych do badania w trybie planowym w trakcie wizyty kwalifikacyjnej otrzymało ustne oraz pisemne instrukcje co do sposobu przygotowania się do kolonoskopii. Następnie uczestników podzielono na dwie grupy: jedna z nich (n=248) na 4 dni przed badaniem każdego dnia otrzymywała SMS z przypomnieniem o realizacji wspomnianych wyżej zaleceń, druga grupa (n=247) nie otrzymała takich wiadomości. Następnie dokonano analizy jakości przygotowania jelita do badania, posługując się skalą BBPS (Boston Bowel Preparation Scale), a także oceniono wskaźniki wykrywalności zmian polipowatych oraz odczuwany przez pacjentów dyskomfort w procedurze przygotowania.

Odsetek pacjentów z niedostatecznym przygotowaniem jelita (BBPS<6) był istotnie niższy w grupie badawczej (9%) niż w grupie kontrolnej (19%; p=0,0013). Średni wynik BBPS był istotnie wyższy w grupie otrzymującej wiadomości SMS (7,4±0,1) niż w grupie kontrolnej (6,5±0,1; p<0,0001); co bardzo ważne, każdy segment jelita grubego charakteryzował się znacząco wyższym wynikiem w skali BBPS, a liczba wykrytych gruczolaków w prawym segmencie okrężnicy były wyższe w grupie grupie badawczej. Ponadto wysyłanie SMSów z przypomnieniem o zaleceniach skutkowało odczuwaniem mniejszego dyskomfortu podczas przygotowywania jelita.

Wiadomość SMS - prosty i tani sposób na zwiększenie jakości kolonoskopii. Jak widać na tym przykładzie, dobra współpraca z pacjentem, to jeden z kluczy do sukcesu terapeutycznego.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe