GASTROENTEROLOGIA
Kolonoskopia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Planowa kolektomia bez konieczności przygotowania jelita do operacji

Źródło: www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(19)31269-3/fulltext#%20
Autor: Alicja Kostecka |Data: 19.08.2019
 
 
Tagi: kolektomia
W przypadku planowych operacji w obrębie jelita grubego przygotowanie przedoperacyjne obejmuje m.in. oczyszczenie światła jelita. Jak każda procedura medyczna także i powyższa wiąże się z kosztami oraz ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Zaskakujące dane płyną z jednego z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie - okazuje się, że dotychczasowe praktyki niekoniecznie przynoszą korzyści.
Naukowcy z Finlandii przeprowadzili randomizowane badanie, w którym 396 pacjentów poddanych planowej resekcji jelita grubego przydzielono losowo do grupy badawczej, w której przeprowadzono przygotowanie jelita do operacji (mechaniczne oczyszczenie oraz doustne podawanie antybiotyków) oraz do kontrolnej, w której zaniechano interwencji. Grupa badawcza otrzymała do wypicia 2 litry glikolu polietylenowego oraz 1 litr wody dzień przed operacją, oprócz tego podano jednorazowo doustnie 2g neomycyny oraz 2g metronidazolu. Oceniono, w której z grup doszło do mniejszej liczby zakażeń miejsca operowanego.

Wymienione powikłanie wystąpiło u 7% pacjentów z grupy kontrolnej i 11% z grupy badawczej, jednak powyższa różnica okazała się nieistotne statystycznie (p=0,17). Rozejście zespolenia, podobnie jak konieczność reoperacji, odnotowano u podobnego odsetka pacjentów w obu grupach (odpowiednio 4% vs. 4% oraz 8% vs. 7%). W świetle powyższego badania nie ma uzasadnienia dla przygotowywania jelita grubego do operacji. Autorzy proponują rozważenie zmiany dotychczasowych zaleceń.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe