Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Prewencja objawowej kamicy pęcherzyka żółciowego po operacji bariatrycznej

Źródło: The Lancet
Redaktor: Bogusz Soiński |Data: 20.01.2022
 
 
Wyniki holenderskiego badania klinicznego o akronimie UPGRADE wskazują, że kwas ursodeoksycholowy może zapobiegać objawom kamicy pęcherzyka żółciowego u pacjentów bez obecności kamicy po wykonaniu bariatrycznego zabiegu wyłączenia żołądkowego z zespoleniem na pętli Roux-en-Y.
Szybka utrata masy ciała jest silnym czynnikiem ryzyka tworzenia się kamieni w pęcherzyku żółciowym. Przykładem takiej sytuacji klinicznej jest stan pacjentów po operacji bariatrycznej. W holenderskim badaniu klinicznym o akronimie UPGRADE oceniono skuteczność zastosowania kwasu ursodeoksycholowego w prewencji objawowej kamicy pęcherzyka żółciowego po operacji bariatrycznej.

Pacjentów w równych proporcjach zrandomizowano do 900 mg kwasu ursodeoksycholowego lub do placebo. Przez sześć miesięcy badani byli randomizowani z uwzględnieniem obecności kamieni w pęcherzyku żółciowym przed operacją oraz rodzaju operacji bariatrycznej. Pierwszorzędowym punktem końcowym było wystąpienie objawowej kamicy pęcherzyka żółciowego w ciągu 24 miesięcy od randomizacji.

Do ramienia interwencyjnego przydzielono 492 pacjentów, a do placebo 493. W momencie randomizacji 20 proc. pacjentów miało bezobjawową kamicę pęcherzyka żółciowego, a znaczna większość (92 proc.) przebyła laparoskopową operację wyłączenia żołądkowego z zespoleniem na pętli Roux-en-Y, podczas gdy 8 proc. rękawową gastrektomię.

Do objawowej kamicy pęcherzyka żółciowego doszło u 6,5 proc. pacjentów z grupy interwencyjnej i 9,7 proc. z grupy placebo (RR = 0,67; 95% CI: 0,43–1,04; p = 0,071).

Zastosowanie kwasu ursodeoksycholowego przyniosło korzyść u pacjentów, u których w momencie randomizacji nie stwierdzono kamicy pęcherzyka żółciowego (RR = 0,47; 95% CI: 0,27–0,84). Efekt był jeszcze większy, gdy uwzględniono jedynie pacjentów, którzy przebyli wyłączenie żołądkowe z zespoleniem na pętli Roux-en-Y (RR = 0,37). Ze względu na niewielką populację pacjentów po rękawowej gastrektomii nie można było wyciągnąć jednoznacznych konkluzji dla tej grupy. Odsetek działań niepożądanych był podobny w obu grupach i nie odnotowano poważnego zdarzenia niepożądanego związanego z leczeniem.

Kwas ursodeoksycholowy może zapobiegać objawom kamicy pęcherzyka żółciowego u pacjentów bez obecności kamicy po wykonaniu bariatrycznego zabiegu wyłączenia żołądkowego z zespoleniem na pętli Roux-en-Y.

Opracowanie: lek. Mikołaj Kamiński

CI – Confidence Interval (przedział ufności), RR – Relative Risk (ryzyko względne)
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.