GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Prof. Piotr Socha: Choroby układu pokarmowego u dzieci częste i trudne do diagnozy

Udostępnij:
Tagi: Piotr Socha
Choroby układu pokarmowego u dzieci są trudne do diagnozy, ponieważ dzieci często zgłaszają dolegliwości przewodu pokarmowego. Stad pewną wskazówką jest nasilanie się dolegliwości wraz z wiekiem – mówi prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia dziecka w Warszawie.
Gorączka, utrata masy ciała, ból brzucha stanowią objawy, których nie wolno zlekceważyć. Pierwszym kontaktem dla rodzica jest pediatra, a do gastroenterologa powinne być kierowane dzieci, u których konieczna już będzie endoskopia. Współpraca gastroenterologów z pediatrami jest dobra, ale problemem jest mała liczba pediatrów.

Dolegliwości przewodu pokarmowego dotyczą nawet 30 procent dzieci. Choroby zapalne stają się coraz częstsze wraz z wiekiem. Częste jest niealkoholowe stłuszczenie wątroby związane z otyłością.

Dostęp do leczenia biologicznego chorób zapalnych jelit u dzieci się poprawił. Ale problemem pozostają te najbardziej rzadkie choroby, które choć są zarejestrowane leki nadal czekają one na wprowadzenie do refundacji.

Zaburzenia w postaci stanu odżywienia przekładają się na cały rozwój dziecka. Składniki odżywcze programują późniejszy metabolizm, mają więc wpływ na konsekwencje odległe. Lekarze nie mają czasu, aby ocenić żywienie w swoim gabinecie. Stąd tak ważne jest włączenie dietetyków w proces żywienia dzieci.

Rozmowa do obejrzenia poniżej:
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.