Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Przełyk Barretta częsty u pacjentów po rękawowej resekcji żołądka

Źródło: Gastrointestinal Endoscopy
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 24.08.2020
 
 
Rękawowa resekcja żołądka jest jedną ze skutecznych metod leczenia otyłości, która umożliwia szybki powrót pacjentów do aktywnego życia. Oprócz typowych powikłań pooperacyjnych, rękawowa resekcja niesie za sobą ryzyko refluksu żołądkowo-przełykowego, a w dalszej konsekwencji możliwość rozwoju przełyku Barretta.
Na łamach Gastrointestinal Endoscopy ukazał się przegląd systematyczny z meta-analizą podejmujący problem częstości przełyku Barretta u pacjentów po rękawowej resekcji żołądka. Przestudiowano łącznie 10 badań z udziałem 680 pacjentów, którzy zostali poddani gastroskopii 6 do 10 lat po resekcji żołądka. Przełyk Barretta zdiagnozowano średnio u 11,6% badanych (95% CI: 8,1%-16,4%; p<0,001). Co ciekawe, przełyk Barretta nie miał istotnego związku z refluksem żołądkowo-przełykowym. Najwięcej przypadków wykrywano podczas badania wykonanego po 3 latach od operacji. Wraz z każdym rokiem po resekcji żołądka ryzyko zapalenia przełyku wzrastało o 13%.

Przełyk Barretta jest istotnym problemem u pacjentów poddawanych rękawowej resekcji żołądka. Ze względu na częste występowanie przełyku Barretta i brak związku z objawami refluksu żołądkowo-przełykowego należy rozważyć przeprowadzanie badania przesiewowego w kierunku jego wykrycia u pacjentów po rękawowej resekcji żołądka.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności)
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe