Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Przeszczepienia wątroby od coraz starszych dawców

Wyślij:
Udostępnij:
Źródło: Marek Matacz/PAP
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 19.10.2022
 
 
Rośnie pula przeszczepionych wątrób, które mają już co najmniej 100 lat – wynika z analiz przeprowadzonych w USA. Dokładne poznanie działania tych narządów może zwiększyć dostępność organów pobieranych od starszych dawców i zachować dobre rezultaty przeszczepów.
Jak donoszą naukowcy z University of Texas, istnieje już niewielka, choć cały czas rosnąca pula przeszczepionych wątrób, które żyją już od co najmniej wieku.

Badacze przeanalizowali dane zgromadzone w zarządzającej transplantacjami amerykańskiej organizacji United Network for Organ Sharing (UNOS). Z ponad 250 tys. wątrób przeszczepionych w latach 1990–2022 wiek przynajmniej 100 lat miało 25.

– Przyjrzeliśmy się przeżywalności po przeszczepie, wiekowi dawców oraz temu, jak długo wątroba działała u biorcy – mówi Yash Kadakia, główny autor badania przedstawionego w trakcie Scientific Forum of the American College of Surgeons Clinical Congress 2022. – Podzieliliśmy na grupy te „żyjące” już od 100 lat wątroby i sprawdziliśmy czynniki związane z dawcami, biorcami oraz transplantacjami, tak aby zrozumieć unikalną kombinację, która pozwoliła wątrobom przetrwać aż cały wiek – dodaje.

– W optymalnym stanie byli dawcy i biorcy, i to unikalne połączenie różnych czynników poskutkowało doskonałymi wynikami – wyjaśnia Kadakia.

Dla długiego działania narządu ważne było dobre zdrowie dawcy, np. brak cukrzycy, dobry stan samej wątroby oraz mniejsza liczba punktów w skali MELD u biorcy. Skala ta określa ciężkość przewlekłej choroby wątroby – im więcej punktów, tym bardziej zaawansowane jest schorzenie.

Sędziwy wiek organów wynika głównie z tego, że pochodzą od starszych dawców – w wieku średnio 85 lat. Dawcami wątrób spoza wspomnianej grupy były osoby w wieku średnio 39 lat.

– Do tej pory unikaliśmy wykorzystywania wątrób pochodzących od starszych dawców. Jeśli udałoby nam się zrozumieć charakterystyczne cechy dawców, potencjalnie moglibyśmy zyskać dostęp do większej liczby wątrób i zachować dobre rezultaty przeszczepów – zwraca uwagę współautorka badania, prof. Christine S. Hwang.

Niezwykle istotne znaczenie ma też postęp medycyny.

– Wykorzystujemy narządy starszych dawców, mamy przy tym lepsze techniki chirurgiczne, lepsze metody immunosupresji oraz umiemy lepiej dopasować dawcę i biorcę. Wszystko to przekłada się na lepsze rezultaty – podkreśla Kadakia.

W Stanach Zjednoczonych, jak podają badacze, na przeszczep wątroby oczekuje obecnie ponad 10 tys. osób, w Polsce, obecnie ok. 150.

W całym roku w kraju przeszczepia się ok. 300 tych organów.

Więcej informacji na stronach:
www.eurekalert.org/news-releases/967729,
www.poltransplant.org.pl/statystyka_2021.html.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.