GASTROENTEROLOGIA
Choroby żołądka i dwunastnicy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rak żołądka u młodych ludzi - problem diagnostyczny i terapeutyczny

Udostępnij:
Wśród polskich lekarzy panuje błędne przekonanie, że młodzi ludzie nie mogą cierpieć z powodu nowotworów przewodu pokarmowego, zwłaszcza raka żołądka, co często ma tragiczne konsekwencje.
Rak żołądka pozostaje jedną z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu raka na świecie. Uważa się, że dotyczy to głównie pacjentów w 5–7 dekadzie życia i częściej dotyczy mężczyzn. Rak ten występuje głównie w Japonii, Korei, Ameryce Południowej i Europie Wschodniej. Częstość jego występowania jest znacznie niższa w USA.

W Polsce zapadalność na raka żołądka utrzymuje się na tym samym poziomie od lat i wynosi od 5200 do 5500 nowych przypadków rocznie, chociaż obserwuje się spadek liczby zachorowań. Jednocześnie wśród polskich lekarzy nadal istnieje błędne przekonanie, że młodzi ludzie nie mogą cierpieć z powodu nowotworów przewodu pokarmowego, zwłaszcza raka żołądka, co często ma tragiczne konsekwencje. Coraz częściej obserwujemy młodych ludzi z zaawansowanymi zmianami nowotworowymi w jelitach, żołądku lub trzustce, u których zdiagnozowano objawy, które mogą sugerować nowotwory przewodu pokarmowego, ale ze względu na ich młody wiek na początku były one błędnie wykluczone.

Pełna treść artykułu:

Rak żołądka u młodych ludzi - problem diagnostyczny i terapeutyczny
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.