Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Skład mikrobioty jeltiowej a ryzyko CVD

Źródło: Medscape
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 18.09.2020
 
 
Wstępne badania sugerują, że istnieje możliwość przeprowadzenia badań przesiewowych w kierunku chorób układu krążenia (CVD) dokonując analizy składu bakterii w jelitach przy wykorzystaniu machine learning (ML).
„Pomimo faktu, że mikrobiomy jelitowe są wysoce zróżnicowane u poszczególnych osób, byliśmy zaskoczeni obiecującym poziomem dokładności uzyskanym na podstawie tych wstępnych wyników, które wskazują, że skład mikrobioty może potencjalnie służyć jako metoda diagnostycznego przesiewowego badania CVD” - mówi kierownik badania Bina Joe, PhD, University of Toledo, Ohio, powiedział w oświadczeniu.

Odkrycia zostały zaprezentowane na wirtualnych sesjach naukowych American Heart Association (AHA) Hypertension 2020 i jednocześnie zostały opublikowane 10 września w Hypertension.

Autorzy zauważają, że w ostatnich latach mikroflora jelitowa stała się czynnikiem wpływającym na CVD. Chociaż związki przyczynowo-skutkowe pozostają niejasne, w kilku badaniach powiązano zmiany w mikrobiocie jelitowej z CVD. Aby przetestować swoją teorię, wykorzystano dane z American Gut Project, otwartej platformy do badań mikrobiomów z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Poddano analizie skład mikrobiologiczny próbek kału od 478 osób z CVD i 473 osób bez CVD. Wyniki ujawniły istotne różnice w mikrobiocie jelitowej między osobami z CVD i bez. Na przykład Bacteroides, Subdoligranulum, Clostridium, Megasphaera, Eubacterium, Veillonella, Acidaminococcus i Listeria były bardziej obfite w grupie CVD, podczas gdy Faecalibacterium, Ruminococcus, Proteus, Lachnospira, Brevundimonas, Alistipes, i Neisseria były liczniejsze w grupie bez CVD.

Opublikowano online 10 września 2020 r.
STRESZCZENIE
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe