Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Wewnątrznabłonkowa neoplazja szyjki macicy u pacjentek z chorobami zapalnymi jelit

Redaktor: Iwona Konarska |Data: 06.12.2021
 
 
Uważa się, że kobiety cierpiące z powodu chorób zapalnych jelit mogą mieć zwiększone ryzyko neoplazji wewnątrznabłonkowej szyjki macicy.
Z jednej strony uważa się, że stosowanie immunosupresantów może przyczyniać się do progresji zmian przednowotworowych, a z drugiej strony przewlekły stan zapalny, który jest charakterystyczny dla tych chorób, może również wpływać na tworzenie się niekorzystnych mutacji w nabłonku szyjki macicy.

Na łamach „Journal of Crohn’s and Colitis” ukazały się wyniki holenderskiego badania kohortowego dotyczącego ryzyka występowania neoplazji wewnątrznabłonkowej szyjki macicy u kobiet z chorobami zapalnymi jelit.

W badaniu wykorzystano dane z prospektywnych obserwacji holenderskich pacjentów z chorobami zapalnymi jelit od 2007 roku oraz dane z holenderskiej bazy danych dotyczących cytologii i patologii szyjki macicy z lat 2000–2016. Do każdego przypadku kobiety z chorobą zapalną jelit, z danymi dotyczącymi wyników cytologii, dobrano cztery kobiety z populacji ogólnej, stanowiące grupę kontrolną.

Łącznie wykorzystano informacje o 2098 kobietach z chorobami zapalnymi jelit oraz dane dla grupy kontrolnej obejmującej 8379 kobiet. Mediana czasu obserwacji wyniosła 13 lat. Kobiety cierpiące z powodu chorób zapalnych jelit miały zwiększone ryzyko wykrycia zmiany co najmniej CIN2 (CIN2+) w porównaniu z populacją ogólną (standardised detection rate – SDR; 1,27; 95% CI: 1,05–1,52). Ponadto, kobiety z chorobami zapalnymi jelit miały również zwiększone ryzyko utrzymywania się zmian CIN oraz nawrotu CIN w okresie obserwacji. Czynnikami ryzyka wykrycia zmiany CIN2+ u kobiet z chorobami zapalnymi jelit było palenie papierosów oraz objęcie przez chorobę zapalną odcinka krętniczo-kątniczego oraz górnego odcinka przewodu pokarmowego. Co ciekawe, ekspozycja na leczenie immunosupresyjne nie była związana z ryzykiem wykrycia CIN2+.

W holenderskiej populacji kobiet z chorobami zapalnymi jelit stwierdzono zwiększone ryzyko wykrycia CIN2+ w porównaniu z populacją ogólną. Oznacza to, że szczególnie w tej grupie pacjentek ważne jest szczepienie przeciwko HPV oraz regularny skrining raka szyjki macicy.

Opracowanie: lek. Mikołaj Kamiński

CI – Confidence Interval (przedział ufności)
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.